Nowy numer 25/2021 Archiwum

Przystanek Historia

W październiku wystartuje w Koszalinie nowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Takie historyczne przystanki pod wspólnym szyldem będą organizowane w kilkunastu polskich miastach.

Celem jest stworzenie w przestrzeni miasta miejsca, w którym cyklicznie będą podejmowane działania związane z szeroko rozumianą popularyzacją wiedzy z zakresu historii najnowszej. „Przystanek Historia” ma być miejscem, skupiającym osoby zainteresowane historią i poszerzeniem swojej wiedzy w tym zakresie. W ramach spotkań poruszane będą tematy związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi z przeszłości, jaki i z bieżącą dyskusją o tematyce historycznej. 

- Ma być to miejsce, w którym będzie można: spotkać się ze znanymi historykami, autorami książek, obejrzeć filmy historyczne, wysłuchać dyskusji autorytetów w danym temacie czy wreszcie zadać ekspertowi od dawna nurtujące nas pytanie – wyjaśnia Magdalena Wujda z Referatu Edukacji Historycznej oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. 

Koszaliński przystanek odbywać się będzie dwa razy w miesiącu. Stałym miejscem historycznych debat będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna.

- Większość projektów zwykle skierowana jest do szkół. Zależy na nam tym, żeby z zagadnieniami dotyczącymi historii wyjść do szerszego odbiorcy – dodaje Magdalena Wujda. 

Pierwszy inauguracyjny „Przystanek Historia” został zaplanowany w Koszalinie na 13 października. Głównym tematem będzie prezentacja i omówienie najnowszej książki poświęconej warszawskiej „Łączce”, czyli miejscu na Cmentarzu Wojskowym, gdzie w czasach stalinizmu w anonimowych mogiłach chowano ofiary komunistycznych zbrodni. W dyskusji weźmie udział autorka, Karolina Wichowska. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama