Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wolontariusze Caritas się formują

Rozpoczęła się 2 edycja dekanalnych spotkań Parafialnych Zespołów Caritas.

Pierwsza miała miejsce zeszłej jesieni. Podobnie jak wówczas, także w tym roku obejmie 24 dekanaty naszej diecezji. Zaczęła się pierwszego dnia jesieni i będzie trwała 2 miesiące.

Pierwsze tegoroczne spotkanie odbyło się w dekanacie Bobolice. Wolontariusze najpierw uczestniczyli we Mszy św., a następnie w spotkaniu formacyjnym. Głównym tematem spotkania była kwestia przyjmowania uchodźców w Polsce i diecezji. - Idąc za komunikatem Episkopatu Polski, zgodnie z którym podjęcie pomocy uchodźcom spoczywa na Caritas, priorytetem tegorocznych spotkań dekanalnych PZC będzie właśnie temat uchodźców - poinformował dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda. - Chcemy poprzez spotkania w małych dekanalnych grupach przygotować się do tego. Rozmawiamy o tym, jak taka pomoc powinna wyglądać, co możemy zrobić i jak w tej sprawie współpracować z lokalnym samorządem.

Na spotkaniu w Bobolicach podjęto również sprawy bieżące, podsumowano miniony rok oraz omówiono najbliższe ważne wydarzenie diecezjalnej Caritas - pielgrzymkę wolontariuszy do Włoch zatytułowaną „Do św. Jana Pawła II”, wieńczącą obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Nasze spotkania dekanalne biorą także za cel ożywienie aktywności wolontariuszy oraz ich lokalnych środowisk. Chcemy, żeby praca parafialnych Caritasów nie ograniczała się do wydawania darów, zależy nam na poszerzaniu pola naszej aktywności. A jednocześnie pragniemy w tym wszystkim cały czas trwać na modlitwie - wyjaśnił plany formacyjne ks. Roda. - Nie mniej ważnym elementem naszych spotkań jest integracja środowiska wolontariuszy, budowanie wspólnoty Caritas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama