Koszalińsko-Kołobrzeski

Dobroczynność przy cmentanej furcie

W najbliższych dniach na cmentarzach napotkamy wolontariuszy, którzy będą zbierać datki na akcje podejmowane w listopadzie na rzecz podopiecznych Caritas i lokalnych hospicjów. Ich aktywność pomaga nie tylko potrzebującym. Także nam - budować tę właściwą tradycję listopadową. Zapraszamy do bezinteresownej ofiarności na cmentarzach i kościelnych skwerach naszej diecezji.

Akcja "Zapałka nie ogrzeje", której celem jest pomoc najuboższym w zaopatrzeniu w opał na sezon zimowy, ruszyła już w środę.

Wolontariusze wykorzystali okazję, że na cmentarze przybywa w tych dniach wiele osób, by porządkować groby swoich bliskich i stanęli z pudełkami zapałek, na których widnieje logo Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

W samą uroczystość Wszystkich Świętych wolontariusze szkolnych i parafialnych caritasów będą obecni także przy niektórych kościołach parafialnych, zbierając ofiary po Mszach św.

- Akcja ruszyła na dobre - powiedziała w sobotni poranek Agnieszka Filipczuk, koordynatorka Caritas. Cieszy się, że kampania Caritas po czterech latach wrosła w nasz diecezjalny krajobraz na dobre. - Już docierają do nas zgłoszenia, że ludzie chętnie składają datki do puszek i potrzeba więcej pudełek zapałek.

Ostatecznie w akcję włączyła się rekordowa do tej pory liczba parafii, bo aż 65. Do rąk wolontariuszy trafiło 37 tysięcy pudełek zapałek.

Inną akcją, której wolontariuszy spotkamy w tych dniach w miejscach publicznych jest zbiórka na hospicjum Caritas im. Bp. Czesława Domina w Darłowie. Wolontariusze będą obecni 1 listopada na darłowskim cmentarzu.

W miastach diecezji spotkamy także wolontariuszy, którzy będą zbierać do puszek na lokalne hospicja stacjonarne i domowe.

Dwudniową kwestę przeprowadzą począwszy od 31 października w Koszalinie wolontariusze lokalnego stacjonarnego i domowego hospicjum im. Maksymiliana Kolbego. Natomiast 1 listopada dołączą do koszalińskiej akcji wolontariusze filii Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Na słupskich cmentarzach wolontariusze zbiorą datki na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego 31 października i 1 listopada.

Natomiast w szczecineckiej i okolicznych nekropoliach kwesta na hospicjum domowe działające przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu zostanie przeprowadzona 1 listopada w godz. 9-16.

Prace wykończeniowe budynku trwają, zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2016 roku.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, w godz. 10-17 pilskie Towarzystwo Pomocy Chorym przeprowadzi zbiórkę funduszy na budowę hospicjum w Pile.

W powiecie kołobrzeskim wolontariusze staną na cmentarzach 1 listopada w godz. 9-16.  Dochód z tej publicznej zbiórki zostanie przeznaczony na budowę hospicjum stacjonarnego.  

Do wielu akcji włączą się nie tylko wolontariusze Caritas czy hospicjum, ale też parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata kultury.

Patronem akcji "Zapałka nie ogrzeje" jest ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..