Nowy numer 41/2019 Archiwum

Te same trzy kolory?

Zamachy w Paryżu poruszyły wielu. Wzbudziły wściekłość, żal i... zmianę zdjęcia profilowego na Facebooku.

Akcja rozprzestrzeniła się lotem błyskawicy. Trójkolorowa flaga pojawiła się u wielu użytkowników najbardziej popularnego serwisu społecznościowego. Ot, taki gest solidarności z ofiarami, z Paryżem, z Francją i w ogóle z całym światem poruszonym haniebnym zamachem.

W głównych telewizjach na dole ekranu też pojawiła się trójkolorowa flaga przepasana żałobnym kirem. Prezenterzy i prezenterki wystąpiły na czarno.

W spontanicznym odruchu mnóstwo ludzi ruszyło pod bramę ambasady francuskiej w Warszawie, łącznie z najwyższymi przedstawicielami władzy.

W kilkadziesiąt godzin po masakrze w Paryżu, służby rosyjskie podały, że katastrofa airbusa A321, która wydarzyła się 31 października na półwyspie Synaj, również była atakiem terrorystycznym. Podobno są dowody potwierdzające, że na pokładzie wybuchła bomba. Zginęło ponad 200 niewinnych ludzi wracających m.in. z urlopów. Przynajmniej na razie, to więcej ofiar niż w Paryżu.

Trudno powiedzieć, na ile można wierzyć informacjom płynącym z Rosji. Ktoś mógłby stwierdzić, że to propaganda mająca na celu usprawiedliwienie poczynań Kremla w Syrii.

Pomijając tego typu wątpliwości, warto zauważyć, że flaga rosyjska ma takie same kolory, jak flaga francuska. Jednak na facebooku trójkolorowe profile "w pionie" nie stały się "poziome".

W sumie, do tego typu akcji podchodzę zawsze z dystansem i nie biorę w nich udziału. Staram się nie ulegać swoistemu "e-owczemu pędowi". Jednak przy tej okazji warto zadać kilka fundamentalnych pytań, które, jestem świadomy, nie są odkrywaniem Ameryki: Jak wiele nasze odruchy, także te internetowe, mówią o nas i o współczesnym świecie? Czy wszystkie ofiary są dla nas tak samo... trójkolorowe?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • saherb
  18.11.2015 12:19
  Zamiast na profilu zmieniać kolory, to warto odmówić Różaniec o pokój, w intencji ofiar oraz o opamiętanie dla złoczyńców.
  doceń 3
 • Zosia
  18.11.2015 18:51
  warto tez dodać ze w Bejrucie zginęli ludzie od tych samych bandytów jakoś nikt w Polsce nie opuszczał flagi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL