Nowy numer 24/2021 Archiwum

Gotowi do działania

W święto patronalne KSM, 18 nowych członków złożyło przyrzeczenia.

Ceremonia odbyła się w koszalińskiej katedrze podczas Mszy św. w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Eucharystii przewodniczył bp Edward Dajczak.

Charakterystyczne dla KSM zawołanie "Gotów!" 18 nowych członków wyraziło publicznie w formie przyrzeczenia.

Każdy z nich zadeklarował: "Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć, Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobrze ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży".

Nowi członkowie KSM, do uroczystego wstąpienia w szeregi stowarzyszenia przygotowywali się już od soboty 21 listopada.

- W tym roku zaproponowaliśmy im dzień skupienia. Podczas spotkań mówiliśmy o tym, czym jest KSM, jaka jest jego struktura, na czym polegają jego działania i duchowość. Był też czas na adorację i spowiedź - mówi ks. Andrzej Zaniewski, asystent kościelny KSM w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Jak informuje Violetta Raczkowska, prezes diecezjalnego zarządu KSM, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonuje obecnie 15 oddziałów stowarzyszenia, w których działa ok. 200 osób.

- To nie jest u nas duża wspólnota, ale ciągle się rozrasta. Piękne jest to, że nasi ludzie, idąc na studia, włączają się w oddziały KSM w tych miastach, gdzie się uczą. A zatem osoby, które zaczęły tę przygodę u nas, są teraz np. w Poznaniu, w Gdańsku, czy w Szczecinie. Dalej ciągną formację - mówi ks. Andrzej Zaniewski.

Nowi członkowie KSM, którzy 22 listopada złożyli przyrzeczenia, pochodzą z Białego Boru, Sycewic, Wałcza, Kołobrzegu oraz - najliczniejsza grupa - z Mielna.

- Wstąpiłam do KSM, ponieważ w grupie łatwiej jest poznawać Boga i podejmować działania, np. charytatywne. Wcześniej nie szukałam wspólnoty, ale zapragnęłam czegoś więcej podczas przygotowania do bierzmowania, które w naszej parafii prowadził akurat ks. Andrzej Zaniewski, który zajmuje się KSM. Chodziliśmy też z kolegami i koleżankami po gimnazjach w Mielnie i mówiliśmy o tym, co sami przeżyliśmy, zachęcając innych do wstąpienia do KSM. Parę osób przyszło - opowiada Dominika Wróblewska z Mielna.

- Bycie we wspólnocie zmienia mnie. Po prostu czuję się szczęśliwsza, bo bardziej szukam Boga. Bycie w KSM wypełnia pustkę, której wcześniej nie miałam czym wypełnić - dodaje dziewczyna.

Przyrzeczenie w obecności biskupa w katedrze złożył także Adrian Smętek, również z Mielna.

- W KSM jestem dzięki rekolekcjom wielkopostnym, które w zeszłym roku odbyły się na hali sportowej w Koszalinie. Te trzy dni pozwoliły mi poznać Boga z innej strony. Wcześniej byłem blisko Boga, bo mam bardzo wierzącą i praktykującą rodzinę, ale tamte rekolekcje sprawiły, że poznałem Boga bardziej osobiście - przyznaje.

- Do KSM przyciągnęło mnie to, że tutaj oprócz formacji duchowej, podejmujemy konkretne działania, bierzemy udział w akcjach. Np. teraz zbieramy pieniądze dla naszej koleżanki, która jest chora na raka i potrzebuje kosztownego leczenia - mówi Adrian.

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest również świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Oddziały tej organizacji świętowały w parafiach, w których działają na co dzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama