Nowy numer 13/2024 Archiwum

Osadzeni w radiowęźle

Zakończyła się 11. edycja ogólnopolskiego konkursu na audycję radiowęzłową autorstwa osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Impreza od lat odbywa się w Areszcie Śledczym w Koszalinie.

W jury zasiadają przedstawiciele służby więziennej, urzędu miasta, kurii biskupiej, a także duchowni różnych wyznań chrześcijańskich. Są też przedstawiciele biblioteki publicznej, koszalińskiego muzeum, a także lokalnych mediów: Radia Plus, Radia Koszalin i "Gościa Niedzielnego".

- Warto robić ten konkurs, ponieważ w jakiś sposób angażuje on osadzonych, którzy podejmują inicjatywę i robią coś pozytywnego. Konkurs daje nam także wiedzę na temat samych osadzonych. Odkrywamy, jakie są ich zainteresowania, jakie mają podejście do niektórych tematów. Poziom audycji, pokazuje też w jakimś stopniu poziom ich autorów - mówi por. Waldemar Aleksandrowicz, wychowawca kulturalno-oświatowy w Areszcie Śledczym w Koszalinie.

- Tegoroczne propozycje oceniłem dość surowo. Najwięcej punktów dałem audycji "Życiowy kanał". Uważam, że była to audycja, w którą autor włożył najwięcej pracy. Poza tym jej tematyka była ciekawa - dodaje wychowawca.

- W jury konkursu jestem już 6. raz. Uważam, że poziom w tym roku nie jest jakoś wyraźnie gorszy. Zaskoczyło mnie pozytywnie to, że nie ma już audycji, których treść ściągnięta jest po prostu i Internetu, przewodnika turystycznego, czy z jakiejś książki. Takie przypadki bywały. Najwyżej oceniłam "Życiowy kanał". Widać oczywiście niedociągnięcia techniczne i miejscami naiwność w podejściu do tematu. Ale są próby stworzenia czegoś innego poprzez efekty specjalne. Widać jakiś pomysł. Ta historia ma początek, środek i zakończenie - przyznaje Monika Szumowska-Chrabin z Muzeum w Koszalinie.

- W jury zasiadam po raz pierwszy. Być może z tego powodu było mi łatwiej oceniać nadesłane audycje. Nie miałam bowiem porównania z poprzednimi latami. Dostosowałam się do tegorocznego poziomu. Moim zdaniem, najlepszą spośród nadesłanych propozycji jest audycja "Życiowy kanał". Ma najciekawszą koncepcję. Spodobało mi się w niej to, że wywiad z osobą bezdomną wpleciony jest w wypowiedzi osób postronnych, które wyrażają swoje opinie na temat problematyki osób bezdomnych. Na uwagę zasługuje również próba stworzenia wrażenia, że rozmowa z bezdomnym, która jest odegrana przez kogoś innego, odbywa się rzeczywiście w jakimś kanale - zauważa Agnieszka Dąbrowska, reprezentująca Wydział Kultury i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta w Koszalinie.

Większość członków jury przyznaje, że z punktu widzenia radiowego, audycje osadzonych pozostawiają wiele do życzenia i właściwie nie da się ich ocenić stosując kryteria czysto profesjonalne. W przydzielaniu punktów biorą więc pod uwagę sytuację życiową autorów i możliwości techniczne, jakimi dysponują.

Najwięcej punktów spośród nadesłanych propozycji uzyskały dwie audycje z Zakładu Karnego w Wierzchowie: "Życiowy kanał" oraz "Poznański czerwiec".

Zapraszamy do wysłuchania tych propozycji:

"Życiowy kanał" - ZK Wierzchowo

"Poznański Czerwiec" - ZK Wierzchowo

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy