Nowy numer 29/2021 Archiwum

Nowi wojewodowie

Decyzją premier Beaty Szydło, Piotr Jania, Dariusz Drelich i Zbigniew Hoffmann staną na czele województw, w granicach których znajduje się diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Nowi wojewodowie odebrali dzisiaj od premier Beaty Szydło akty powołania.

Na stanowisko wojewody zachodniopomorskiego został powołany Piotr Jania, szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpi na tym stanowisku Marka Tałasiewicza z Platformy Obywatelskiej.

Piotr Paweł Jania ma 63 lata i jest rodowitym szczecinianinem. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim.

Był aktywnym działaczem opozycyjnym. W 1988 r. współorganizował strajk w porcie szczecińskim.

Za działalność w opozycji niepodległościowej został odznaczony przez św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przez całe życie zawodowe związany ze szczecińskim portem - był nauczycielem zawodu, brygadzistą, dyspozytorem technicznym, wiceprezesem Drobnicy, Szefem Wolnego Obszaru Celnego, a w latach 2006-2008 wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

W Prawie i Sprawiedliwości jest od 14 lat, czyli samego początku.

Nowym wojewodą pomorskim został Dariusz Drelich, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Powiatu Gdańskiego Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Stachurskiego.

Urodzony w Kolbudach Dariusz Drelich jest działaczem samorządowym od lat 90. Pełnił m.in. funkcję radnego gminy Kolbudy, członka Zarządu Gminy Kolbudy. W 2011 roku starał się bezskutecznie o mandat posła z listy PiS. W tym roku do Sejmu nie startował.

Ma 48 lat, z wykształcenia jest ekonomistą - ukończył Uniwersytet Gdański na specjalności organizacja i zarządzanie, a później studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej i w Wyższej Szkole Bankowej.

Nowy wojewoda wielkopolski był już wojewodą kujawsko-pomorskim, a wcześniej wicewojewodą wielkopolskim.

Mowy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann ma 52 lata. Jest politologiem - absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych. W 2004 roku był stypendystą rządu USA w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Od 2014 r. jest radnym i szefem klubu PiS w sejmiku województwa. Ma doświadczenie w urzędzie wojewódzkim.

Pracował w nim w latach 1992-2000, będąc m.in. asystentem wojewody. W 2006 r. został wicewojewodą wielkopolskim, a później na rok premier Jarosław Kaczyński mianował go na wojewodę kujawsko-pomorskiego. W latach 2009–2010 pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a później także w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dwukrotnie bezskutecznie, w 2011 i 2015 r., kandydował w wyborach parlamentarnych.
Zbigniew Hoffmann zastąpił Piotra Florka, który ustąpił ze stanowiska i w ostatnich wyborach parlamentarnych został senatorem.

Warto również wspomnieć, że wojewodą lubuskim został Władysław Dajczak, rodzony brat biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama