powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Bp Dajczak: Nie wolno nam tego roku zmarnować!  
Koszalin, 13 grudnia: bp Edward Dajczak wchodzi przez Drzwi Święte do katedry ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Bp Dajczak: Nie wolno nam tego roku zmarnować! przejdź do galerii

Ordynariusz diecezji otworzył Drzwi Święte w katedrze.

ks. Wojciech Parfianowicz

|

GOSC.PL

dodane 13.12.2015 17:16
0

W III Niedzielę Adwentu, zgodnie z zaleceniami papieskiej bulli "Misericordiae Vultus", bp Edward Dajczak przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze, inaugurującej Rok Miłosierdzia w diecezji.

Ceremonia rozpoczęła się w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Po obrzędach wstępnych biskup poprowadził procesję z udziałem kapłanów i wiernych w kierunku katedry.

Po otwarciu Drzwi Świętych, biskup przeszedł przez nie niosąc Ewangeliarz. Po nim do katedry weszli biskupi (Tadeusz Werno i Paweł Cieślik), kapłani i wszyscy wierni biorący udział w uroczystości.

- Rozpoczynamy dziś bardzo ważny rok. Chcemy w nim zobaczyć Boga takiego, jakim jest, a nie wymyślonego przez człowieka. Jeśli zaś chcemy zobaczyć prawdziwe oblicze Boga, musimy zapatrzyć się Jezusa Chrystusa, który jest miłosierny. Tą bramą, która dziś się otwiera, jest Jezus. To w Jego ramiona wpadamy - powiedział bp Dajczak w homilii.

Hierarcha zwrócił uwagę m.in. na wymiar Bożego Miłosierdzia, który wyraża się w przebaczeniu grzechów.

- Ciągle upadamy i będziemy upadali jeszcze niejeden raz. Ale Bóg jest cierpliwy i przypomina każdemu z nas: "Wracaj do  mnie, w moje otwarte ramiona. Przejdź przez bramę miłości i zaczynaj od nowa!". Nie wolno nam tego roku zmarnować - wzywał biskup.

Ordynariusz diecezji przypomniał też, że miłosierdzie, ma również wymiar ludzki i powinno wyrażać się w miłości świadczonej bliźnim.

- W tym roku mamy też spróbować zobaczyć drugiego człowieka z punktu widzenia Boga. Miłosierdzie jest nie do pokonania, ponieważ rezygnuje z wszelkich roszczeń. Miłosierdzie nie pozwala człowiekowi skierować się przeciw drugiemu. Miłosierdzie tworzy struktury ocalenia człowieka - powiedział biskup.

Podczas uroczystości w katedrze, za śpiew odpowiadała m.in. schola kleryków. Alumni wykonali m.in. hymn Roku Miłosierdzia "Misericordes sicut Pater".

Upamiętniono także ofiary Stanu Wojennego.

13 grudnia Drzwi Święte otwarto w większości z 11 kościołów stacyjnych w diecezji. Bp Krzysztof Zadarko otworzył Drzwi Święte w konkatedrze w Kołobrzegu. W niektórych kościołach stacyjnych odpowiednie obrzędy zostaną odprawione w najbliższych dniach.

O diecezjalnych planach na Rok Miłosierdzia biskupi mówili podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 9 grudnia. Pisaliśmy o niej TUTAJ

Informacje o odpustach można znaleźć TUTAJ

1 / 1
Otwarcie Drzwi Świętych w katedrze

WIARA.PL DODANE 13.12.2015

Otwarcie Drzwi Świętych w katedrze

​Uroczystej Mszy św. 13 grudnia przewodniczył bp Edward Dajczak. Zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP EDWARD DAJCZAK
  • ROK MIŁOSIERDZIA

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie