Nowy numer 20/2022 Archiwum

Chodźcie z nami do Betlejem!

6 stycznia Orszaki Trzech Króli wyruszą z kilku miejsc diecezji. W tym roku po raz pierwszy - ze Sławska.

W Koszalinie obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczną się Mszą św. o 11.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie orszak Trzech Króli wyruszy w kierunku centrum miasta. Przemarsz zakończy wspólne kolędowanie na Rynku Staromiejskim przed ratuszem. Wystąpi także Hanna Rybka z zespołem.

Uroczystości w Polanowie rozpoczną się Mszą św. o godz. 11 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. O godz. 12 orszak Trzech Króli wyruszy z rynku na Świętą Górę Polanowską. Tam spotkanie zakończy się przy szopce betlejemskiej wystawieniem jasełek.

Słupskie obchody uroczystości rozpoczną się o 11.30 Mszą św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Słupsku. Po Mszy św. orszak wyruszy z ul. Piłsudskiego na plac Zwycięstwa przed ratusz. Tam spotkanie zakończy się wspólnym kolędowaniem.

W Szczecinku spotkanie rozpocznie Msza św. o godz. 11 w kościele pw. Ducha Świętego. Po niej, ok. godz. 12, orszak Trzech Króli wyruszy w stronę kościoła mariackiego. Spotkanie zakończy się w Parku Różanym przy muszli koncertowej.

Uczestnicy II Trzcianeckiego Orszaku Trzech Króli zgromadzą się o 11.30 przy szkole katolickiej w Trzciance. O godz. 12 rozpocznie się modlitwa Anioł Pański, po której orszak przemaszeruje w kierunku stajenki w Parku 1 Maja. Po drodze minie stacje, na których odgrywane będą sceny: edykt cezara Augusta (przed budynkiem szkoły katolickiej), dwór Heroda (na schodach kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, walka Dobra ze Złem (naprzeciwko Urzędu Miejskiego), gospoda (przy rondzie Niepodległości), brama do nieba (na schodach SP nr 3). Organizatorzy zapewniają korony i śpiewniki, zapraszają dorosłych i dzieci do przebrania się za pasterzy i aniołów.

Przez ulice Darłowa już po raz drugi przejadą czterej królowie. Organizatorzy zapraszają darłowian i gości na 15.50 na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich (ul. Zamkowa 4). Stąd o godz. 16 wyruszy Orszak Czterech Króli: trzech biblijnych - Baltazara, Melchiora i Kacpra, których w swojej rezydencji powita czwarty, darłowski król Eryk I Pomorski. W dalszą podróż wszyscy królowie udadzą się konno w asyście rycerzy z zaprzyjaźnionego Bractwa Rycerskiego Ziemi Słupskie. Dotrą do kościoła mariackiego, gdzie oddadzą pokłon i złożą dary narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Spotkanie zakończy wspólne kolędowanie.

W Sławsku orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o 12.30 w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła. Ok. 13.30 orszak wyruszy spod kościoła, a po drodze, ok. 13.45, zatrzyma się w pałacu Heroda. O 14.00 Trzej Królowie pokłonią się przed Dzieciątkiem Jezus. Od 14.20 rozpocznie się wspólne kolędowanie przy ognisku, gdzie będzie pieczenie kiełbasek, wspólne zdjęcia z Królami, żywa szopka.

Białogardzki korowód wyjdzie z kościoła mariackiego po Mszy św. sprawowanej o godz. 11.30.

Świdwin. Orszak Trzech Króli wyruszy po Mszy św. o godz. 12 z kościoła pw. Św. Michała Archanioła. Przejdzie ulicami miasta, zakończy się koncertem kolęd na podzamczu.

Piła. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami parafii pw. Świętego Jana Bosko. Uczestnicy zgromadzą się o godz. 15 na placu przy kaplicy parafialnej na ul. Libelta 3. Orszak zakończy się w auli szkół salezjańskich, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie i spotkanie opłatkowe dla parafian.

Jastrowie. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.30 w kościele pw. Św. Michała Archanioła. Po Mszy orszak wyruszy w kierunku kościoła mariackiego. Następnie, o 14.30, odbędzie się koncert kolęd w Ośrodku Kultury.

Lista orszaków Trzech Króli jest otwarta. Jeśli widzicie, że brak na niej miejscowości, przez którą przejdzie orszak, prosimy, dajcie nam znać na adres: koszalin@gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama