Nowy numer 24/2018 Archiwum

Chwała bohaterom!

Diecezjanie uczcili 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Na cmentarzu koszalińskim przy obelisku upamiętniającym powstańców wielkopolskich zebrali się członkowie rodzin powstańców, przedstawiciele samorządu, harcerze oraz członkowie Klubu Kibica „Wiara Lecha”.

– 97 lat temu iskrą, która wznieciła pożar w Poznaniu i Wielkopolsce, był przyjazd Ignacego Paderewskiego – przypominał dawne wydarzenia prowadzący uroczystość podpułkownik Wojciech Grobelski. – Lud poznański gremialnie ruszył przywitać mistrza przed jego siedzibą. Ta polska manifestacja sprawiła, że Prusacy poczuli się zagrożeni. Doborowy 6. regiment grenadierów rozpoczął kontrakcję: zrywanie polskich flag, transparentów, haseł, symboli narodowych. Na to mogła być tylko jedna odpowiedź: zbrojna!

To nie przypadek, że uroczystości dotyczące Wielkopolan odbyły się na koszalińskiej nekropolii. Tutaj bowiem spoczywają bohaterowie wydarzeń sprzed 97 lat, którzy po II wojnie światowej przybyli do Koszalina z rodzinami jako osiedleńcy Ziem Odzyskanych. Ich groby zidentyfikowano dzięki staraniom Józefa Sprutty, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Przed pięciu laty upamiętniono ich sylwetki, stawiając obelisk autorstwa Zygmunta Wujka na kwaterze pomnika Martyrologii Narodu Polskiego.

Także w Pile uczczono bohaterów narodowych. W kościele pw. Świętej Rodziny odprawiono Mszę św. za poległych, a następnie poświęcono mural przedstawiający bohaterów zrywu z 1918 roku. Inicjatorami powstania muralu są kibice Lecha. Natomiast w Szczecinku kibice upamiętnili sylwetki powstańców wielkopolskich spotkaniem na ulicy ich imienia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma