Nowy numer 37/2021 Archiwum

Słupsk najczystszy

Mieszkańcy Słupska mogą bezkarnie oddychać pełną piersią. Z opublikowanego na koniec roku raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że Słupsk jest najczystszym polskim miastem. Warto dodać, że jest też jedynym spełniającym normy jakości powietrza.

Słupsk otwiera listę 15 miast o najczystszym powietrzu w Polsce. Według danych Państwowego Monitoringu Środowiska średnioroczny poziom benzo[a]pirenu wynosi tutaj 0.99 ng/m3.

W czołówce jest też Koszalin, który razem z Kwidzynem zanotował 1,7 ng/m3.

Najlepsze pod względem czystości powietrza są miasta w woj. podlaskim (średnia 1,94 ng/m3) Nieco gorzej jest w woj. pomorskim (średnia 2,44 ng/m3)i warmińsko-mazurskim (średnia 2,68 ng/m3). Warto zwrócić uwagę, że powietrze w województwach uchodzących za najczystsze w Polsce ponad dwukrotnie przekracza normy czystości.

To nic w porównaniu z miastami na południu kraju, dla których poziom zanieczyszczeń rakotwórczych i mutagennych zdaje się od dawna nie mieścić w żadnej skali.

Niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży Nowa Ruda. Tu poziom zanieczyszczeń wynosi 17 ng/m3. Niewiele lepiej jest w Opocznie (15 ng/m3) i Nowym Sączu 15 ng/m3.

Norma średniego poziomu B[a]P w roku wynosi 1 ng/m3.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama