Nowy numer 25/2018 Archiwum

Młodzi teolodzy

Zakończył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Trzy uczestniczki awansowały do finału ogólnopolskiego w Łowiczu.

Tematyka 27. edycji olimpiady dotyczyła nauczania Jana Pawła II do młodzieży. - Jest to, oczywiście, związane ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie - wyjaśnia ks. dr Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego koszalińskiej kurii.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie stawiło się prawie 50 uczestników, uczniów liceów i techników, zwycięzców etapu szkolnego. Mieli do rozwiązania test składający się z 32 pytań. Czasami wystarczyło zakreślić jedną z proponowanych odpowiedzi, innym razem należało wykazać się własną inwencją.

Uczestnicy olimpiady oraz katecheci przyznają, że jej poziom jest raczej wysoki. - Dlatego nie jest łatwo znaleźć chętnych. To muszą być osoby, które naprawdę interesują się tą tematyką - przyznaje ks. Mirosław Chyza, salezjanin, katecheta w LO nr 4 w Słupsku.

- Najtrudniejsze były dla mnie pytania odnoszące się do historii Światowych Dni Młodzieży. Dobrze znałem niektóre papieskie przemówienia, np. to z Westerplatte czy z Gniezna - przyznaje Michał Purkiewicz z LO nr 2 w Koszalinie.

Katarzyna Gajos, która okazała się najlepsza, otrzymuje nagrodę z rąk bp. Edwarda Dajczaka   Katarzyna Gajos, która okazała się najlepsza, otrzymuje nagrodę z rąk bp. Edwarda Dajczaka ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Mimo pewnego stopnia trudności - jak zauważa ks. Mazur - Olimpiada Teologii Katolickiej jest jedną z najbardziej obleganych spośród wszystkich olimpiad przedmiotowych. Każdego roku bierze w niej udział nawet do 17 tys. uczniów w skali kraju.

Wielu uczniów docenia sam udział w olimpiadzie. - Nawet, jeśli nie przejdę dalej, ta wiedza mi się przyda. Kiedy umarł Jan Paweł II, miałam 6 lat, więc niezbyt dobrze go pamiętam. Dzięki tej olimpiadzie "usłyszałam" rzeczy, które mówił Jan Paweł II, a o których wcześniej nie wiedziałam. Zapamiętałam np. jego słowa o obowiązkach rodziców i dzieci względem samych siebie, o miłości w rodzinie. Myślę, że coś mi z tego zostanie - mówi Oliwia Jaworska z LO im. M. Kopernika w Kołobrzegu.

Zwycięzcy etapu diecezjalnego, czyli osoby, które pojadą na ogólnopolski finał do Łowicza:

  • 1. Katarzyna Gajos z LO nr 1 w Koszalinie (39/58 pkt.) - katecheta: ks. Marcin Kościński,
  • 2. Martyna Dyś z LO nr 4 w Słupsku (38/58 pkt.) - katecheta: ks. Mirosław Chyza, salezjanin,
  • 3. Katarzyna Hilbrecht z LO nr 1 w Pile (34/58 pkt.) - katechetka: s. Renata Polak, salezjanka.

Laureatki, oprócz awansu, otrzymały także nagrody rzeczowe. Zdobywczyni I miejsca otrzymała wieżę stereo, II - urządzenie wielofunkcyjne: drukarka, kopiarka i skaner, III - dysk zewnętrzny.

Nagrody wręczył uczestnikom bp Edward Dajczak.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma