Nowy numer 4/2021 Archiwum

Wyróżnienie dla "kapelana kiboli"

Ks. Jarosław Wąsowicz został tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Kapituła XXXI edycji Nagrody uhonorowała pilskiego salezjanina za animację postaw patriotycznych wśród środowisk sportowych.

Laureatami tegorocznej edycji wyróżnienia zostali również Pani Danuta Szyksznian-Ossowska ze Szczecina za świadectwo życia i przekaz tradycji niepodległościowych młodemu pokoleniu oraz wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen za pracę organiczną realizowaną w duchu Pięciu Prawd Polaków.

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB jest historykiem i publicystą, zajmuje się m.in. badaniem dziejów młodzieżowej opozycji antykomunistycznej w Polsce, historią Kościoła katolickiego w okresie PRL-u, represjami okupantów wobec polskiego duchowieństwa katolickiego w latach 1939-1945 i historią salezjanów w Polsce. Okrzyknięty przez media „kapelanem kiboli” duszpasterzuje środowisku kibiców i zaprasza ich do udziału w organizowanej przez siebie Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę. W tegorocznej, która odbyła się 9 stycznia, udział wzięło 5 tys. kibiców z całej Polski a także spoza jej granic. Jest autorem licznych publikacji książkowych, z których najbardziej znane to „Biało-zielona „Solidarność” i „Moja Polska Kibolska”.

Nagroda im. ks. Bolesława Domańskiego to nie jedyne wyróżnienie, które pilski salezjanin ostatnio otrzymał. We wrześniu ubiegłego roku został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaką Federacji Młodzieży Walczącej. Wcześniej znalazł się w gronie pięciu laureatów nagrody za krzewienie patriotyzmu przyznawanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Represjonowanych i Prześladowanych „Godność” i Krajową Komisję NSZZ „Solidarność”.

Celem Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego jest nie tylko popularyzowanie postaci patrona, który w dwudziestoleciu międzywojennym był przywódcą ludu polskiego w Niemczech, na ziemi złotowskiej organizował polską oświatę i życie społeczno-gospodarcze, ale także ludzi, podobnie jak on wyjątkowych.

Organizatorzy przedsięwzięcia wyróżniają osoby lub instytucje, które postawę chrześcijańską łączą z twórczą pracą naukowo-oświatową, kulturalną i społeczno-gospodarczą, a w swoim życiu, pracy i działalności zbliżają się do ideałów wyrażonych w Pięciu Prawdach Polaków, przyjętych na berlińskim Kongresie Polaków w 1938 r.

Wręczenie tegorocznych nagród nastąpi 6 marca podczas uroczystej gali w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama