Nowy numer 38/2021 Archiwum

Pęka? To sklejaj! przejdź do galerii

Około 400 osób z okolic Koszalina, Mielna i Bobolic przywitało symbole Światowych Dni Młodzieży w koszalińskim kościele pw. Ducha Świętego.

Młodzi - jak każdego wieczora ostatniego tygodnia - wnieśli do świątyni krzyż ŚDM oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Tym razem jednak, odmiennie niż w poprzednie dni, symbole towarzyszyły uroczystej Eucharystii. Zabrzmiały pieśni znane z pól lednickich, bowiem spotkaniu towarzyszył zespół Siewcy Lednicy. Stąd wspomniany został przez przewodniczącego Mszy św. bp. Edwarda Dajczaka inicjator Spotkań Młodych na Polach Lednickich, zmarły niedawno o. Jan Góra - jako ten, który widział sens stawiania młodych wielokrotnie wobec wyboru Jezusa na swojego Pana. Bp Dajczak potwierdził intuicję o. Góry, że ta powtarzalność wyboru - niekiedy krytykowana - ma sens, bo za każdym razem czyni się to doroślej, głębiej, z większą miłością.

Wcześniej jednak, w homilii, bp Dajczak odniósł się do niedzielnej liturgii słowa. - Każdy z nas usłyszał od Boga dzisiaj: nie istniejesz przypadkowo. Nie jesteś nic nieznaczącym pyłkiem pośród miliardów ludzi. Ja cię zawołałem, po imieniu - rozpoczął homilię biskup. Według niego również nieprzypadkowe jest to, że symbole ŚDM zawitały właśnie do kościoła pw. Ducha Świętego. - Ten krzyż z natchnienia Boga "wymyślił" młodym ludziom św. Jan Paweł II. To gdzie mamy tę chwilę w Koszalinie przeżywać, jeżeli nie tu? Tu, gdzie on był, gdzie stawiał stopy, gdzie głosił naukę i przypominał nam coś bardzo ważnego - Dekalog. Sięgając po Dekalog przypomniał nam, że nawet jeśli to Boże naczynie, które dostaliśmy, popęka, to należy je sklejać, należy na nowo budować - mówił biskup, przekonując zarazem słuchaczy, że powinno to znaleźć dopełnienie w misyjnym posłaniu.

Po Eucharystii biskup, za nim kapłani i  wreszcie wszyscy wierni pokłonili się krzyżowi i ikonie ŚDM. Uczcili symbole przez ucałowanie, a ci bardziej wytrwali także przez radosne uwielbienie i taniec.

W poniedziałek symbole ŚDM ruszą do Miastka. Kościół pw. NMP Wspomożycielki Wiernych będzie gościł młodych z dekanatów Miastko i Polanów. Kolejne przystanki peregrynacji podajemy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama