W ubiegłym roku ogólnopolskie wyzwanie podjęła Piła. W tym roku dołącza także północ diecezji: Słupsk i Ustka.
Godziny ciszy, zmagania się z kilometrami, zmęczeniem, samotnością i… spotkania z Jezusem na Drodze Krzyżowej. To propozycja wejścia w przestrzeń wiary ekstremalnie.
Uczestnicy samotnie lub w niewielkich grupach wychodzą na przygotowany i zatwierdzony szlak, który dla nich samych bywa prawdziwie duchową Drogą Krzyżową. Mają ze sobą mapy i teksty rozważań oraz około 40 kilometrów do pokonania w nocnym marszu.
Najwcześniej, bo już 4 marca wystartują mieszkańcy Ustki i okolic. Ich EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 20 w kościele NMP Gwiazdy Morza. Stąd wyruszą na 42-kilometrową wędrówkę do słupskiego sanktuarium św. Józefa.
– Walka ze słabościami sprawia, że stacje Drogi Krzyżowej stają się żywe, namacalne. Przez własny ból wchodzi się w ból Jezusa – mówi s. Dominika Pac, która razem z dwójką młodych ludzi brała udział w ubiegłorocznej pilskiej EDK.
Pilanie ekstremalnie wyruszą 11 marca. Podobnie jak w ubiegłym roku 45-kilometrową trasę rozpocznie Msza św. o godz. 20 w kościele Miłosierdzia Bożego.
- Cisza, samotność, zmaganie się z kilometrami i swoim bólem, a także rozważania, na które ma się bardzo dużo czasu pomagają wejść w przestrzeń wiary inaczej niż dotychczas - zapewnia ks. Mateusz Chmielewski, który propaguje ideę EDK w Pile. Jak dodaje zachęca do wyjścia na tę drogę ludzi, którzy stoją przed ważnymi, życiowymi decyzjami.
W ubiegłym roku ekstremalną ideą zaraził się również ks. Sebastian Kowal i przeniósł ją do Słupska.
- To nie jest propozycja dla wyczynowców, ale dla ludzi, którzy chcą czegoś więcej. Przychodzi taki moment, że idziesz już jedynie aktem woli. Kończą się siły, kończą się pomysły, nawet duchowo się kończysz i wtedy w tę twoją bezradność wchodzi Pan Bóg. I zaczyna się EDK - dzieli się doświadczeniami.
Słupska EDK wystartuje 18 marca. Po Mszy św. o godz. 18 z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego wyjdą dwie Drogi Krzyżowe: jedna ulicami miasta, druga – ekstremalna. Uczestnicy tej drugiej zrobią wielką, ponad 44-kilometrową pętlę, idąc w większości przez lasy i pola, częściowo także Pomorskim Szlakiem Świętego Jakuba, żeby wrócić do punktu wyjścia.
Szczegółowe informacje o trasach można znaleźć na www.edk.org.pl. Organizatorzy proszą również, żeby przez stronę internetową dokonywać zapisów, co usprawni wypuszczanie pątników na szlak.
Podobnie, jak w ubiegłym roku Drogę Krzyżową tylko dla panów przygotowują Mężczyźni Pustelni, choć nie w ramach idei EDK. 18 marca wędrować będą trzema trasami: z Góry Chełmskiej, ze Sławna i z Miastka na Świętą Górę Polanowską, gdzie zaplanowano nocną Eucharystię. Szczegółowe informacje wkrótce.
Z 12 na 13 marca odbędzie się też Ekstremalna Droga Krzyżowa w Czaplinku. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 21 w dużym kościele. Wyjście o godz. 22 (trasa 27 km).
Czekamy na informacje o kolejnych ekstremalnych wyzwaniach.