Nowy numer 03/2020 Archiwum

"Kontrowersyjne" rekolekcje?

Ks. Rafał Jarosiewicz odpowiada na zmanipulowany materiał TVN o rekolekcjach dla młodzieży w Lesznie.

17 lutego w Faktach TVN pokazano materiał na temat rekolekcji dla młodzieży w Lesznie. Reportaż zawierał sugestie, jakoby podczas rekolekcji doszło do zdarzeń o charakterze sekciarskim.

Przebieg modlitwy charyzmatycznej - szczególnie spoczynek w Duchu Świętym - miał, według relacji telewizyjnej, wywołać zaniepokojenie rodziców i uczniów.

W materiale cytowano anonimowe opinie, według których prowadzący m.in. „ogłupiali uczestników wmawiając im, że są grzesznikami, że teraz zstąpi na nich Duch Święty i poczują coś w sobie”. O opinię, oprócz socjologa religii, który uznał, że „to religijność przeznaczona dla wybranych”, poproszono także bioenergoterapeutę.

Ponieważ reportaż wprowadził w błąd odbiorców co do rzeczywistego przebiegu rekolekcji, a także co do reakcji większości uczestników, prowadzący je ks. Rafał Jarosiewicz wystosował list do redakcji TVN. Ponieważ nie otrzymał odpowiedzi, upublicznia jego treść w charakterze listu otwartego.

Szanowni Państwo!

W związku z emisją reportażu w telewizji TVN, 17 lutego 2016r., w Faktach TVN o rekolekcjach w Lesznie, w którym zostały podane nieprawdziwe informacje, proszę o ich sprostowanie, gdyż wiele milionów ludzi zostało wprowadzonych w błąd. Ufam, że zostało to zrobione niecelowo, dlatego uprzejmie proszę o usunięcie ze stron internetowych Państwa stacji nieprawdziwego materiału oraz o sprostowanie w następnym wydaniu Faktów TVN.

W wyemitowanym materiale niezgodne z prawdą lub zmanipulowane były następujące zagadnienia:

1. Mój cytat ze Mszy św.: „Nie dajcie sobie wmówić tego, czego tu nie było” został skrócony i wycięliście Państwo tekst: „wszystko mamy nagrane”, co jest bardzo istotne, bo wyklucza nieprawdziwe oskarżenia.

2. Nie było żadnego wprowadzania w halucynacje, jak zostało wypowiadane w materiale. Podawane były proroctwa, które wynikały z modlitwy charyzmatycznej, np.: "Ktoś w tym momencie przebacza", po czym osoba, która została wymieniona, wchodziła na scenę i mówiła, że właśnie to stało się w jej sercu w czasie tej modlitwy. Innym proroctwem były słowa: "Jedna z osób widzi Jezusa" i ta osoba podchodziła i potwierdzała to, co dokonało się w jej sercu.

3. Wypowiedź ucznia: „Wiele osób już dzisiaj nie chciało przychodzić, bo boi się, co tutaj będzie” jest również niezgodna z prawdą. Uczniowie każdego dnia byli informowani o tym, jaki będzie program. Żaden z elementów programu nie był im narzucany i nie odbył się bez uprzedzenia uczniów oraz osób odpowiedzialnych za młodzież. Odnosząc się do samej modlitwy, która wzbudziła kontrowersje, informuję, że każdorazowo do modlitwy młodzież podchodziła samodzielnie. Nikt z ekipy prowadzącej nie rozpoczynał modlitwy bez inicjatywy osoby zainteresowanej.

4. W materiale użyto wypowiedzi bioenergoterapeuty, który nie jest osobą kompetentną do oceniania sytuacji w kontekście zgodności z nauczaniem Kościoła katolickiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że bioenergoterapia stoi w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.

5. Zacytowaliście Państwo niepotwierdzoną wypowiedź, z której wynika, że jej autor nie był na rekolekcjach. Wypowiedź ta nieprawdziwie informowała m.in. o tym, że uczestnicy krzyczeli lub że im coś wmawiano.

6. Materiał w całości zmontowany został w tonie krytykującym. Zabrakło w nim dziennikarskiej rzetelności, dzięki której zamieścilibyście Państwo głosy zarówno uczestników, jak i innych osób, których odczucia wobec rekolekcji są zdecydowanie odmienne. Przykładem takiego materiału jest choćby materiał lokalnej telewizji Leszno http://www.telewizjaleszno.pl/ dostępny na ich stronie.

Rekolekcje zostały przez nas zarejestrowane z obrazem i dźwiękiem, co pozwala na jednoznaczne rozpatrzenie każdego zarzutu, który padł w Państwa materiale, nie zostawiając miejsca na domysły i pomówienia. 

Jak Państwo zauważyliście, nie unikaliśmy Państwa obecności, tak jak nie unikaliśmy innych mediów. Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji na temat przebiegu rekolekcji i duchowości katolickiej, służymy pomocą.

Ks. Rafał Jarosiewicz

« 1 »
 • Eugeniusz_Pomorze_
  25.02.2016 21:59
  Materiał TVN Fakty, dostępny np. w serwisie YouTube z zarzutami wobec organizatorów rekolekcji w Lesznie, jest tak żenująco infantylnie oderwany od rzeczywistości rekolekcyjnej, że nie wiem, czy śmiać się, czy tylko współczuć tej stacji telewizyjnej.

  Ten jeden materiał więcej mówi o skali niewiedzy dziennikarzy TVN o Kościele katolickim, niż najlepsza nawet rozprawa naukowa na ten temat.

  Dotąd wydawało mi się, że to środowisko ma taką wiedzę, tylko po prostu nienawidzi K.K., ale teraz widzę, że jest to przede wszystkim zwyczajnie TRAGICZNY BRAK JAKIEKOLWIEK WIEDZY na jego temat...
  doceń 28
 • Matka
  26.02.2016 09:04
  Obejrzałam materiał w TVN. Uważam, że księdza i kwestię rekolekcji potraktowano w nim nadzwyczaj łagodnie. Tymczasem cała "zabawa w pana Boga" polega na wywoływaniu rodzaju transu, z przynajmniej częściowym wyłączeniem racjonalnego myślenia.

  Cały proces wychowania dziecka w rodzinie katolickiej powinien raczej zmierzać od wytworzenia umiejętności krytycznego podejścia do wszelkich niepożądanych zjawisk i postaw, z którymi młody człowiek spotka się później w dorosłym życiu. A tu nagle okazuje się, że zamiast żmudnej pracy nad budowaniem charakteru wystarczy pstryknięcie palcami ???

  Nie wystarczy. I moje dziecko z pewnością nie weźmie udziału w takich praktykach, chociaż regularnie i z chęcią uczestniczy w praktykach religijnych. Nie wierzę, że Duch Święty przychodzi, aby zaspokoić pychę rekolekcjonisty, a nie przychodzi, gdy na świecie dochodzi do zbrodni.
  doceń 18
 • Hydrus
  26.02.2016 16:29
  TVN i dziennikarska rzetelność - to sprzeczność.
  doceń 25
 • gość
  01.04.2019 19:35
  A myślałem, że to artykuł o paleniu książek w trakcie rekolekcji. Gdzie znajdę o tym jakiś tekst na stronie Gościa?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama