Nowy numer 24/2021 Archiwum

Arsenał przy drodze

Około 60 sztuk niewybuchów odkryto przy drodze wojewódzkiej 162 łączącej Drawsko Pomorskie i Świdwin, w pobliżu miejscowości Żółte.

Na znalezisko z czasów II wojny światowej trafił zbieracz złomu, posługując się wykrywaczem metalu. Podejrzenia mieszkańca regionu potwierdzili wezwani na miejsce policjanci.

Ze względu na podejrzenie wystąpienia znacznej ilości niewybuchów i bezpośrednie sąsiedztwo drogi wojewódzkiej, komendant Straży Miejskiej podjął decyzję o całodobowym nadzorze obszaru na którym wystąpiło znalezisko. Niezwłocznie powiadomiono również partol saperski, który przez dwa dni wykopywał z ziemi niewybuchy. Łącznie wydobyto około 60 sztuk.

Arsenał przy drodze   Znaleziono około 60 sztuk niewybuchów Urząd Miejski Drawsko Pomorskie Niewybuchy zakopane były bardzo płytko, w trzech punktach, w bardzo bliskiej odległości od asfaltu między miejscowościami Żółte i Rydzewo. Według przypuszczeń właśnie w tym miejscu mógł być ustanowiony prowizoryczny magazyn amunicji wojskowej podczas walk wojennych na tym terenie.

Wykopane przez saperów ładunki wybuchowe zostały ułożone w jednym miejscu, a następnie przełożone zostały do specjalistycznego pojazdu. Cały transport przewieziony został na poligon drawski, gdzie w bezpiecznych warunkach dokonano detonacji materiałów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama