Nowy numer 24/2021 Archiwum

To będą czułe świąteczne dni

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak spotkał się z przedstawicielami mediów regionu na dorocznym spotkaniu przed świętami wielkanocnymi.

Do domu biskupa przybyli dziennikarze z Koszalina, Słupska i Szczecinka.

Tematem spotkania były tajemnice Męki i Śmierci Pana Jezusa oraz święta wielkanocne. W roku Jubileuszu Miłosierdzia te święte dni nabierają szczególnego znaczenia.

- W Kościele Wielkanoc jest zawsze wpisana w jakiś kontekst. W tym roku wpisana jest jednoznacznie w kontekst Miłości Miłosiernej, zdecydowanie większej wrażliwości. Podczas Triduum Paschalnego, a potem Wielkiej Nocy będzie się to pojawiało w różnych przekazach, będzie się powtarzało, ale to ostatecznie przekaz radosny - powiedział biskup do dziennikarzy.

Zwrócił uwagę zebranych na formę okazywania miłości przez Jezusa. Jest nią wrażliwość na drugiego człowieka. - To o to chodziło ojcu świętemu Franciszkowi, gdy z taką regularnością powtarzał słowo "czułość". Bardzo często mówi o takiej wrażliwości, ale też o czułości, która pochodzi od Chrystusa. W książce papieża Franciszka pt. "Miłosierdzie to imię Boga. Rozmowa z Adreą Torniellim" jest taka scena, w której papież mówi o stawaniu po stronie człowieka, z Ewangelią - wyjaśniał biskup, przywołując przykład zakonnika zastanawiającego się, czy jako spowiednik nie jest zbyt łagodny, tłumaczącego się zarazem, że ten "zły przykład" nadmiernej łagodności dał mu… sam Pan Jezus.

- Ojciec święty chce w tym roku wyeksponować całość tego orędzia, którym jest czułe pochylenie się Boga nad człowiekiem. Ten rok zdecydowanie zorientował na miłosierdzie - powiedział biskup także o miłosierdziu międzyludzkim, objawiającym się np. przez przebaczenie. - To, co teraz nas czeka, liturgicznie i wielkanocnie, to jest finał, optymalny moment.

Wiele miejsca w rozmowie zajął nie tylko wykład nauki Kościoła, ale też przywołanie przez biskupa wielu świadectw wiary, z którymi spotyka się w swojej wędrówce po diecezji. Na ich podstawie ukazywał dziennikarzom, a za ich pośrednictwem czytelnikom, widzom i słuchaczom, jak wielka jest troska Boga o ludzi, a także wartość decyzji człowieka, by świadomie powiedzieć Bogu "tak".

Na zakończenie spotkania biskup Dajczak złożył redakcjom i ich odbiorcom życzenia wielkanocne. Przekażemy je naszym czytelnikom w wielkanocny poranek.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama