Nowy numer 29/2021 Archiwum

Czy Koszalin zna kardynała?

Dwie uczennice V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie sprawdziły wiedzę mieszkańców miasta na temat kard. nom. Ignacego Jeża.

O to kim był pierwszy ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, czego dokonał podczas swojego długiego życia i posługi biskupiej a także gdzie znajduje się jego pomnik Natalia Pietkiewicz i Natalia Grzybowska pytały młodszych i starszych koszalinian.

- Większość młodych ludzi kojarzy nazwisko, ale mają niewielką wiedzę na temat tego, czego dokonał nie tylko dla miasta i diecezji, ale całej Polski. Starsi, którzy pamiętają kard. Jeża, wiedzą więcej, ale to też nie jest wiedza pełna - podsumowuje wyniki tekstu Natalia Pietkiewicz.

Przeprowadzona przez uczennice sonda jest częścią projektu, który ma zapewnić im udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Nastolatki przyznają, że same znają postać zmarłego w 2007 r. kard. Ignacego Jeża właściwie tylko z opowiadań i rozmów w swoich domach, więc nic dziwnego, że wielu ich rówieśników może wiedzieć o bohaterze ich projektu niewiele.

- Chciałyśmy trochę opowiedzieć o tym, jak ważną postacią nie tylko dla miasta jest kard. Jeż: to, że wywalczył seminarium duchowne dla diecezji, że budował mosty między narodami, że dzięki jego staraniom Koszalin odwiedził papież Jan Paweł II, ale także o tym, jak ważny był dla niego zawsze drugi człowiek i jak wielką miał w sobie pogodę ducha - dodaje Natalia Pietkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama