Nowy numer 24/2018 Archiwum

Czy Koszalin zna kardynała?

Dwie uczennice V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie sprawdziły wiedzę mieszkańców miasta na temat kard. nom. Ignacego Jeża.

O to kim był pierwszy ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, czego dokonał podczas swojego długiego życia i posługi biskupiej a także gdzie znajduje się jego pomnik Natalia Pietkiewicz i Natalia Grzybowska pytały młodszych i starszych koszalinian.

- Większość młodych ludzi kojarzy nazwisko, ale mają niewielką wiedzę na temat tego, czego dokonał nie tylko dla miasta i diecezji, ale całej Polski. Starsi, którzy pamiętają kard. Jeża, wiedzą więcej, ale to też nie jest wiedza pełna - podsumowuje wyniki tekstu Natalia Pietkiewicz.

Przeprowadzona przez uczennice sonda jest częścią projektu, który ma zapewnić im udział w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Nastolatki przyznają, że same znają postać zmarłego w 2007 r. kard. Ignacego Jeża właściwie tylko z opowiadań i rozmów w swoich domach, więc nic dziwnego, że wielu ich rówieśników może wiedzieć o bohaterze ich projektu niewiele.

- Chciałyśmy trochę opowiedzieć o tym, jak ważną postacią nie tylko dla miasta jest kard. Jeż: to, że wywalczył seminarium duchowne dla diecezji, że budował mosty między narodami, że dzięki jego staraniom Koszalin odwiedził papież Jan Paweł II, ale także o tym, jak ważny był dla niego zawsze drugi człowiek i jak wielką miał w sobie pogodę ducha - dodaje Natalia Pietkiewicz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma