Nowy numer 29/2021 Archiwum

Franciszkanie radzą

W Koszalinie odbywa się kapituła prowincjalna franciszkanów konwentualnych z prowincji Gdańskiej. Przewodniczy jej generał zakonu, o. Marco Tasca, który przybył specjalnie z Rzymu.

W kapitule bierze udział ponad 40 przedstawicieli z różnych placówek prowincji św. Maksymiliana Kolbego, do której należą także parafie franciszkańskie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W całej prowincji jest ponad 200 zakonników.

Do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego przyjechali bracia także z Ekwadoru, Włoch, Niemiec, Litwy, Kenii i Kanady.

Zgromadzeniu przewodniczy sam generał, o. Marco Tasca, który jest 119. następcą św. Franciszka z Asyżu. Przyjechał specjalnie z Rzymu, aby przewodniczyć obradom w Koszalinie.

- Kapituła prowincjalna to spotkanie braterskie, które odbywamy co 4 lata. Składa się z dwóch części - druga odbędzie się w maju. Pierwsza część to przede wszystkim sprawozdania z naszej działalności z ostatniego czterolecia w poszczególnych placówkach. Staramy się zobaczyć, czy udaje się nam realizować cele, które sobie stawiamy. Druga część będzie miała charakter wyborczy, tzn. zostaną wybrani bracia do różnych funkcji w prowincji, także gwardianie, czyli proboszczowie parafii franciszkańskich - tłumaczy o. Mateusz Stachowski, rzecznik prowincji.

Franciszkanie radzą   Spotkanie w Koszalinie potrwa do soboty 23 kwietnia ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - Kapituła jest też okazją do rozmowy o priorytetach duszpasterskich. Z pewnością jest nim m.in. nowa ewangelizacja, a co za tym idzie nowe sposoby głoszenia Dobrej Nowiny dzisiaj. W Roku Miłosierdzia staramy się także rozwijać działalność charytatywną. Ma ona różne wymiary. Np. w Koszalinie istnieje stołówka dla ubogich, podobne miejsca są w innych parafiach franciszkańskich. Wiele osób puka do naszych klasztornych bram i też otrzymują pomoc. W Roku Miłosierdzia posługujemy też osobom potrzebującym pomocy duchowej. Mówię tu szczególnie o posłudze w konfesjonale. W wielu naszych klasztorach jest ciągły dyżur w konfesjonale, są też miejsca adoracji, jak choćby tutaj w Koszalinie - wylicza rzecznik.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działają cztery parafie franciszkanów konwentualnych: w Koszalinie, Kołobrzegu, Darłowie i Darłówku. Bracia są także w pustelni na Świętej Górze Polanowskiej.

Zapraszamy niebawem na specjalną rozmowę z generałem franciszkanów, o. Marco Tasca, który jest 119. następcą św. Franciszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama