Nowy numer 29/2021 Archiwum

ŚDM coraz bliżej

Do diecezji przyjedzie ponad 500 osób z różnych krajów i kontynentów. Przedstawiciele organizatorów z Koszalina odwiedzili przyszłych gości ze Szwajcarii.

Wysłannicy z diecezji udali się do Genewy i do Vevey, skąd przyjedzie do Koszalina, Słupska i Piły ponad 200 osób.

- Było to ostatnie spotkanie przygotowujące ich do wyjazdu. Mieliśmy okazję poznać tę młodzież, koordynatorów, a także zaprezentować Polskę i naszą diecezję. Mówiliśmy o naszej kulturze, historii, prezentowaliśmy zdjęcia z naszego regionu, czyli z miejsc, które nasi goście odwiedzą - mówi Magdalena Szubstarska.

- Przedstawiliśmy miasta, które będą gościć pielgrzymów, a więc Koszalin, Słupsk i Piłę. Mówiliśmy też o naszych przygotowaniach do ŚDM. Mogliśmy się przekonać, że to są naprawdę bardzo pozytywni ludzie. Cieszymy się, że będą u nas gościć przez kilka dni przed głównymi uroczystościami w Krakowie - mówi Karolina Kowalczyk.

Jak przyznają uczestniczki spotkania w Szwajcarii, po prezentacji, przyszli goście jeszcze bardziej zapalili się do przyjazdu nad polskie morze. Program ich kilkudniowego pobytu jest bardzo bogaty i, jak się wydaje, atrakcyjny. W tej chwili wiadomo dokładnie, jak będzie on wyglądał w Koszalinie.

- Goście przyjadą 20 lipca wieczorem. 21 lipca to tzw. dzień kultury. Będziemy prezentować naszą historię, odbędzie się wycieczka po Koszalinie i okolicy. Wieczorem zaplanowaliśmy piknik z tańcami ludowymi i naszą polską kuchnią. Wystąpi zespół "Bałtyk", zaprezentują się rycerze z grupy rekonstrukcyjnej, będziemy uczyć się poloneza. Drugi dzień to dzień miłosierdzia i pielgrzymowania. Młodzież podzieli się na grupy posługujące. Niektórzy pójdą do Domu Miłosierdzia, inni odwiedzą rodziny, które są pod opieką hospicjum dziecięcego. Wieczorem odbędzie się pielgrzymka z katedry na Górę Chełmską, gdzie zaplanowana jest katecheza pod gołym niebem. Kolejny dzień to dzień sportu. Odbędą się mecze w piłkę nożną. Będzie bieg ŚDM ulicami Koszalina. Pójdziemy też do naszego Parku Wodnego. Niedziela to już przedostatni dzień w diecezjach. Jest on pomyślany tak, żeby goście spędzili go z rodzinami, u których będą mieszkać. Ostatni dzień spędzamy w Skrzatuszu. Zjadą tam wszyscy goście z Koszalina, Słupska i z Piły. Stamtąd wyruszymy już do Krakowa na główne uroczystości - wyjaśnia Magdalena Szubstarska.

Jak podaje ks. Andrzej Zaniewski, koordynator przygotowań do ŚDM w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, wśród 500 gości, którzy wybrali przyjazd na Pomorze, będą pielgrzymi ze Szwajcarii, Niemiec, Nikaragui, Boliwii i RPA.

- Cieszymy się, że także u nas odbędą się międzynarodowe spotkania młodych. Wierzę, że będą one ubogaceniem dla tych, którzy przyjadą oraz dla naszej młodzieży. Udało się zapewnić dla wszystkich noclegi u rodzin w domach. Są nawet jeszcze chętni, którzy przyjęliby pielgrzymów, ale ich po prostu nie starczyło. Może to jednak się zmienić, ponieważ zapisy trwają do 1 czerwca. Może więc ktoś jeszcze się zgłosi. Jesteśmy otwarci - zapewnia ks. Andrzej Zaniewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama