Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trochę egzotyki nad Słupią

Pielgrzymi ze Szwajcarii, ale i goście z Sierra Leone. Poznaliśmy szczegóły słupskiej części przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Podobnie, jak w Koszalinie i w Pile, tak i w Słupsku gościć będą uczestnicy lipcowego spotkania z papieżem Franciszkiem. Przez 5 dni będą poznawać kulturę i tradycje regionu w ramach tzw. Dni w Diecezji.

- Dziś mogę oficjalnie powiedzieć, że do Słupska trafią dwie grupy. To będą francuskojęzyczni Szwajcarzy, z którymi nie tak dawno się spotkaliśmy. Niesamowici młodzi ludzie - mówiła Magdalena Szubstarska z diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży w Koszalinie podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 11 maja. - Będzie to około 80 osób. Do tego należy doliczyć 34 pielgrzymów z Sierra Leone, z Afryki - dodaje.

Z niecierpliwością na lipcowe spotkanie z gośćmi czekają młodzi słupszczanie, wolontariusze grupy Meriba. Jak zapewniają, zrobią wszystko, aby pielgrzymi nie mogli narzekać na nudę. - Chcemy pokazać im naszą okolicę - piękne zabytki, ale i urokliwą przyrodę. Dlatego zabierzemy ich do Muzeum Pomorza Środkowego, pokażemy im poniemieckie Bunkry Bluchera w Ustce, ale spędzimy też wspólny czas na spływie kajakowym czy rejsie po Bałtyku - wyliczają wolontariusze.

- Mamy jedną z najlepszych drużyn koszykarskich w Polsce, więc też chcemy ją wykorzystać, dlatego zagramy wspólny mecz pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży kontra Energa Czarni Słupsk - cieszy się jedna z dziewczyn.

Wiadomo, że do Słupska przyjedzie ponad setka pielgrzymów, ale dopiero niespełna połowa z nich ma zapewniony dach nad głową. - Dlatego prosimy zgłaszać się do parafii. Nie trzeba nie wiadomo jakich warunków, wystarczy tylko kawałek podłogi - mówi ks. Robert Stwora, który nad Słupią odpowiada za diecezjalną część Światowych Dni Młodzieży. I zachęca też do wsparcia inicjatywy przez wpłaty na akcję "Nakarm pielgrzyma". - Będziemy sprzedawali łyżki, które mają być symbolem wsparcia naszych gości. Ich wartość to 5 zł, czyli równowartość dwóch talerzy zupy - dodaje ks. Robert.

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przyjadą do Słupska 20 lipca. Pięć dni później wyjadą do Skrzatusza, by wspólnie z gośćmi z Koszalina i Piły wziąć udział w Mszy Posłania, której przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak.

O planach na pobyt gości w Koszalinie pisaliśmy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama