Nowy numer 29/2021 Archiwum

Za życiem na 3 sposoby

Koszalinianie będą mogli opowiedzieć się za życiem uczestnicząc w Marszu dla Życia i Rodziny, składając podpis pod inicjatywą "Stop aborcji", dając pieluchę niemowlakowi.

W koszalińskim Domu Samotnej Matki odbyła się konferencja prasowa przed Marszem dla Życia i Rodziny, który przejdzie przez Koszalin w najbliższą niedzielę.

Marsze przejdą także w innych miejscowościach w diecezji. Program można zobaczyć TUTAJ.

Do stołu konferencyjnego w Koszalinie zasiedli ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak, prezydent miasta Koszalin Piotr Jedliński, s. Magdalena Kozłowska - kierownik DSM, Miłosz Janczewski z Zakonu Rycerzy Kolumba i Fundacji Miłości oraz Janusz Gajewski z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

- Miałem szczęście doświadczyć w dzieciństwie miłości domu. Staję po stronie rodziny i rzeczywistość tego marszu jest dla mnie jednoznaczna - rozpoczął konferencję bp Dajczak. - Tajemnica tego wydarzenia jest tajemnicą odkrycia człowieka na nowo oraz piękna miłości rodzinnej. Nasz świat jest światem tempa, mieszanych poglądów, spojrzeń. Jedno jest pewne: w tym wszystkim człowiek przestał być kimś jedynym i niepowtarzalnym, stracił swój cudowny ludzki priorytet, to, co jest w człowieku najpiękniejsze.

- Ten marsz jest jasnym opowiedzeniem się po stronie życia i rodziny. Oraz świętowaniem. Jest to nam bardzo potrzebne. Dlatego będę osobiście obecny na tym marszu. Chcemy tam powiedzieć światu, że rodzina jest piękna i że jest jedynym miejscem, w którym człowiek bezpiecznie dorasta, również w kategoriach społecznych - powiedział bp Dajczak.

Również prezydent Piotr Jedliński zaznaczył, że ten szósty już koszaliński marsz, jest przede wszystkim świętem rodziny. - Jest to okazja do spotkania się, wspólnego świętowania, spędzenia czasu w gronie innych rodzin i przyjaciół. Ta grupa z roku na rok jest coraz liczniejsza - powiedział prezydent. Zaprosił koszalinian do udziału w marszu oraz na uroczystości, które rozpoczną się na Rynku Staromiejskim po jego zakończeniu. - Warto pokazać, że rodzina jest najważniejsza i że warto ją wspierać.

Za życiem na 3 sposoby   S. Kozłowska prezentuje koszulkę wolontariuszy, którzy zbiorą podpisy pod inicjatywą obywatelską "Stop aborcji" S. Magdalena Kozłowska przedstawiła inicjatywy, które będą towarzyszyć tegorocznemu Marszowi. - Ogólnopolskim hasłem tegorocznego marszu jest: "Każde życie jest bezcenne". Każde, nawet chore, ułomne, słabe. Chodzi o to, by chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci, bez żadnych wyjątków - powiedziała. Zachęciła uczestników niedzielnego przejścia przez miasto do włączenia się w zbiórkę podpisów pod inicjatywą obywatelską "Stop aborcji". Podpisy będą zbierać wolontariusze w żółtych koszulkach z logo dziecka w okresie prenatalnym i hasłem "Ratuj mnie!". - Każdy człowiek ma swoją godność od momentu poczęcia i przysługuje mu miłość, troska, ochrona i to, aby był przyjęty przez rodziców, społeczeństwo.

W czasie marszu zostanie przeprowadzona także druga akcja na rzecz Domu Samotnej Matki, zatytułowana "Pielucha dla malucha i środki czystości podaruj z miłości". - Chodzi o to, by konkretnie wspomóc te dzieci, które się urodziły, a których matki borykają się z różnymi trudnościami, przeżywają kryzysy - powiedziała s. Kozłowska, zaznaczając że nierzadko są nimi osoby, które oparły się pokusie aborcji, a decydując się urodzić dziecko, są konsekwentne w dalszej trosce i wychowaniu. Jednak wielu z nich potrzebna jest pomoc. - Można to uczynić przynosząc na marsz paczkę pampersów, środki pielęgnacyjne dla niemowląt, środki czystości. Będzie można je złożyć na mecie marszu, w specjalnym namiocie wystawionym przed ratuszem. Ewentualnie będzie można złożyć na ten cel dar pieniężny.

Miłosz Janczewski przedstawił program Marszu oraz imprez towarzyszących (program można przeczytać TUTAJ). Zachęcił najmłodszych uczestników do zabrania na Marsz transparentów w kształcie serca, które zostaną zaprezentowane i nagrodzone słodkościami.

Jak zapewnił Janusz Gajewski barwnemu korowodowi wędrującemu od kościoła pw. Ducha Świętego ku Rynkowi Staromiejskiemu będą towarzyszyć transparenty, niektóre ponad 100-metrowe, zawierające hasła, które jeszcze przed marszem zostały zaproponowane przez koszalinian.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama