Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poznają nauczanie papieskie

W Koszalinie zakończył się diecezjalny etap 6. Metropolitalnego Konkursu Papieskiego. Wyłoniono 15 finalistów.

Konkurs jest propozycją do młodzieży gimnazjalnej z metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Do finałowego etapu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który odbył się 18 maja w Szkole Katolickiej w Koszalinie, przystąpiło 36 uczniów. 15 z nich zakwalifikowało się do finału metropolitalnego, który odbędzie się 14 czerwca, tym razem w Koszalinie.

- Tematyka konkursu z jednej strony dotyczy obecności papieża Jana Pawła II na naszych ziemiach, a więc tego, co zostało po jego wizytach w trzech diecezjach naszej metropolii. Chodzi głównie o jego słowa: homilie, przemówienia. Z drugiej strony, z uwagi na to, że konkurs skierowany jest do młodzieży, jego materią są też przemówienia papieskie z okazji Światowych Dni Młodzieży i listy do młodych - wyjaśnia ks. dr Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego koszalińskiej kurii.

W tym roku uczestnicy konkursu poznawali nauczanie nie tylko Jana Pawła II. Musieli też zapoznać się z orędziem na ostatni Światowy Dzień Młodzieży, które do młodych skierował już papież Franciszek.

Ks. Mazur podkreśla, że w konkursie nie chodzi tylko o zdobywanie nagród, ale przede wszystkim o zwrócenie uwagi młodzieży na nauczanie papieskie i zachętę do sięgania po nie.

Poznają nauczanie papieskie   Najlepsza trójka ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - Myślę, że to, co przeczytałam, jakoś mnie ubogaciło. Były takie fragmenty, które mnie nawet dotknęły, szczególnie to, co Jan Paweł II napisał, wyjaśniając Ewangelię o bogatym młodzieńcu. Papież napisał, że w młodości odkrywamy, kim jesteśmy. Zdałam sobie sprawę, że jestem właśnie w takim okresie życia, kiedy się rozwijam i muszę odkryć, co chcę robić w życiu - mówi Ola Jaraszkiewicz, uczennica III klasy gimnazjum w ZSP nr 3 w Pile.

Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z testem, który zawierał 14 pytań. Spośród 15 uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału metropolitalnego, komisja wyłoniła także 3 najlepszych, którzy oprócz awansu i nagrody książkowej otrzymali także bon prezentowy do zrealizowania w jednej z sieci sklepów z multimediami.

Najlepsza trójka w diecezji to: Dagna Pielacińska i Michalina Szafer z Gimnazjum nr 3 w Kołobrzegu oraz Krzysztof Domański z Gimnazjum nr 1, również z Kołobrzegu.

Nagrody zwycięzcom wręczył ks. dr Kazimierz Bednarski, dyrektor koszalińskiego Katolika, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama