powrót
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
Akt urodzenia... miasta  
750-letni dokument odwiedził swoje rodzinne miasto Karolina Pawłowska /Foto Gość

Akt urodzenia... miasta przejdź do galerii

Specjalnie na urodziny miasta muzealnicy z Koszalina i Greifswaldu przygotowali nie lada gratkę dla mieszkańców grodu nad Dzierżęcinką: koszalinianie mogli zobaczyć 750-letni akt lokacyjny swojego miasta.

Karolina Pawłowska

|

GOSC.PL

dodane 23.05.2016 22:34
0

Po raz pierwszy od ponad stu lat ten kluczowy dla historii Koszalina dokument znalazł się w rodzinnym mieście. Wszystko za sprawą wystawy „Cossalin ad fontes. Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych” przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Koszalinie, koszalińskie muzeum i Landesarchiv w Greisfwaldzie.

- To wydarzenie godne tak zacnego jubileuszu - podkreślają zgodnie muzealnicy. Nieczęsto zdarza się, żeby tak stare dokumenty podróżowały i to na tak długo.

Wśród zaprezentowanych dokumentów najcenniejszym dla koszalinian jest z pewnością swoisty akt urodzenia, czyli nadanie praw miejskich osadzie u stóp Góry Chełmskiej. 23 maja 1266 r. dwóch zasadźców, Markward oraz Hartman, otrzymali sto łanów ziemi, na której zorganizować mieli nowe miasto.

- Oczywiście wzmianki wcześniejsze pojawiają się i w źródłach i wykopaliskach, ale fakt, że biskup kamieński Herman von Gleichen stworzył nowy ośrodek miejski na mapie Pomorza jest absolutnie doniosłym i kluczowym dla historii miasta wydarzeniem. Także dla całego Pomorza, bo pamiętajmy, że losy ośrodków miejskich bywały różne, nie wszystkie przetrwały do dnia dzisiejszego - zauważa Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Razem z aktem lokacyjnym na wystawie zaprezentowano kilkanaście innych średniowiecznych dokumentów, dzięki którym miasto otrzymało swój charakter. Kształtowały one jego przestrzeń, regulowały kwestie prawne, nadawały kolejne przywileje gospodarcze. Są to m.in. dokumenty burmistrza i rady miejskiej Koszalina, przy których zachowały się pieczęcie miejskie, w tym tak zwana sekretna z wizerunkiem patrona miasta św. Jana Chrzciciela.

- Koszalin miał to szczęście, że na przestrzeni 8 wieków rozwijał się i z bardzo młodego ośrodka lokowanego na surowym korzeniu, co oznacza, że od początku trzeba było to miejsce wykarczować, otoczyć murami, stworzyć budynki użyteczności publicznej: w pierwszej kolejności kościół, ratusz, rynek. Potem pojawiły się cysterki, które śmiało można powiedzieć zdeterminowała rozwój gospodarczy miasta. Małymi krokami rósł do rangi miasta, które w 1816 r. zostało silnym ośrodkiem administracyjnym na mapie ówczesnych Prus - mówi Joanna Chojecka.

Obok archiwaliów zaprezentowane zostały także eksponaty zdobyte w trakcie prac archeologicznych. Są to przedmioty, jakimi na co dzień posługiwali się mieszkańcy grodu leżącego u stóp Góry Chełmskiej.

Podczas wernisażu wystawy w koszalińskim Muzeum Okręgowym można było również wziąć udział w odnowieniu aktu lokacyjnego.

- Każdy mieszkaniec Koszalina może przyjść i złożyć pod tym aktem swój podpis wyrażając wolę istnienia miasta - zachęca Jerzy Buziałkowski, dyrektor placówki.

Wystawa czynna będzie do 11 lipca.

O jubileuszu Koszalina także TUTAJ.

1 / 1
Cossalin ad fontes

GOSC.PL DODANE 23.05.2016

Cossalin ad fontes

​Po raz pierwszy od ponad stu lat kluczowy dla historii Koszalina dokument znalazł się w rodzinnym mieście. Wszystko za sprawą wystawy „Cossalin ad fontes. Historyczny Koszalin w najstarszych przekazach źródłowych” przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Koszalinie, koszalińskie muzeum i Landesarchiv w Greisfwaldzie. Zdjęcia: Karolina Pawłowska /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AKT LOKACYJNY
  • KOSZALIN

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej ㅤ
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
    Kropielnica ceramiczna - kłos granatowy
  • Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
    Krzyż ceramiczny - kłos granatowy
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie