W auli Politechniki Koszalińskiej dla 50 osób wykład wygłosił o. Grzegorz Kramer, jak sam o sobie mówi - człowiek, jezuita i ksiądz.
Duchowny jest także znanym publicystą i vlogerem, posiadającym ponad 400 tys. wyświetleń na Youtube i... wytatuowany na przedramieniu napis: "Bóg jest dobry". Do Koszalina przyjechał w ramach projektu "Zaryzykuj Miłosierdzie" stworzonego przez Caritas Polska.
Jest to cykl wykładów poświęconych różnej problematyce. Pierwszy, pod hasłem: "Ryba, czyli miłosierdzie", odbył się w kwietniu w Lublinie z udziałem ks. Piotra Pawlukiewicza. W Koszalinie o. Kramer podjął temat roli prawdy i miłości w naszym życiu.
- Skoro jesteśmy ludźmi, którzy idą za Panem Bogiem, a wiara to nic innego jak doświadczanie miłości, to powinniśmy się tą miłością podzielić. Nie na zasadzie, że ja mam czynić dobro i za to Bóg mnie wynagrodzi, tylko w drugą stronę. Jak się człowiek zakocha, to dla drugiej osoby chce robić dobro nie po to, żeby go bardziej kochała, tylko dlatego, że czuje się kochany - mówił.
Gościem specjalnym spotkania był... ks. Jerzy Popiełuszko, którego o. Kramer przywołał jako przykład bezgranicznej miłości oraz oddania się Bogu i drugiemu człowiekowi.
Jezuita, który we wtorek 24 maja odwiedził koszalińską uczelnię, jest jednym z bardziej rozpoznawanych duszpasterzy w internecie. - Nie traktuję swoich vlogów jako określonego narzędzia. Po prostu wiem, że po drugiej stronie siedzą bardzo konkretni ludzie i chcę być z nimi - tłumaczy o. Kramer.
- Przez długi czas dużo pisałem o tym, że Bóg jest dobry. W pewnym momencie pomyślałem, że można to też powiedzieć. Bałem się konfrontacji z okiem kamery. Moim celem było opowiedzenie ludziom o chwale Pana, ale także przełamywanie własnych lęków i strachów. W tym roku byłem nawet podany na jakimś kursie medialnym jako przykład. Pokazano moje pierwsze produkcje, zestawiono je z tymi najnowszymi. To jest dowód na to, że konieczność przełamywania siebie sprawia, że człowiek robi bardziej profesjonalne rzeczy - wyjaśnia.
Spotkanie na Politechnice Koszalińskiej przyciągnęło ok. 50 osób Arkadiusz Wilman W spotkaniu uczestniczyli studenci, pracownicy i wykładowcy Politechniki Koszalińskiej. - Ojciec Grzegorz zaprezentował podejście do czynienia dobra podobne do mojego. Ukazywać sobą, swoim przykładem wśród swoich znajomych twarz Boga Ojca. Bez górnolotnych słów w stylu: "Jezus jest moim Panem", które czasem odstraszają. Po prostu bardziej uczynki niż słowa, no, i dużo uśmiechu - mówiła po zakończeniu spotkania studentka Sara.
W trwającym godzinę wykładzie z krótką dyskusją na końcu uczestniczyła również Marta. - "Bóg jest dobry" to proste, ale jakże ważne stwierdzenie. Zostało w mojej głowie. Ojciec Grzegorz przedstawił nam, jak powinniśmy patrzeć na ludzi; że każdy człowiek jest dobry, tylko my nie zawsze tak go chcemy postrzegać - mówiła.
"Zaryzykuj Miłosierdzie" to projekt realizowany przez Caritas Polska we współpracy z Caritas Diecezjalnymi. Jednym z organizatorów koszalińskiego spotkania było Duszpasterstwo Akademickie.