Nowy numer 24/2021 Archiwum

Niebawem uroczystości w Kołobrzegu

W tej sprawie w kołobrzeskim magistracie odbyła się 25 maja specjalna konferencja prasowa z udziałem biskupa, prezydenta i proboszcza bazyliki.

Bp Edward Dajczak, uzasadniając wybór Kołobrzegu jako miejsca diecezjalnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, zwrócił uwagę na historyczne znaczenie tego miasta dla historii chrześcijaństwa na Pomorzu.

Ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski przypomniał fakt powołania w roku 1000 metropolii gnieźnieńskiej, w skład której, obok Krakowa i Wrocławia, wchodziło także biskupstwo w Kołobrzegu. Zaznaczył, że miasto jest w związku z tym miejscem początków pomorskiego chrześcijaństwa. - Nie można więc było wybrać innego na nasze diecezjalne świętowanie rocznicy chrztu - powiedział biskup dziennikarzom na konferencji.

- Jako prezydent miasta, jego mieszkaniec i chrześcijanin, bardzo ucieszyłem się, kiedy dotarła do nas wiadomość, że główne diecezjalne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Kołobrzegu - powiedział obecny na konferencji miejscowy włodarz Janusz Gromek.

Prezydent zadeklarował pomoc w organizacji wydarzenia. Za już udzielone wsparcie ze strony miasta prezydentowi podziękowali bp Dajczak i ks. Jerzy Chęciński, proboszcz bazyliki.

Gospodarz kołobrzeskiej konkatedry przypomniał program obchodów. Zwrócił uwagę na Kongres Ruchów i Stowarzyszeń, który rozpocznie diecezjalne świętowanie już w piątek 10 czerwca.

Centralnym wydarzeniem jubileuszowym będzie celebracja, podczas której wierni, którzy przyjadą do Kołobrzegu z całej diecezji, odnowią swoje przyrzeczenia chrzcielne.

Specjalną celebrację wokół zabytkowej chrzcielnicy Alarta z 1355 roku poprowadzi bp Edward. Uroczyście pobłogosławi on wodę w chrzcielnicy, a następnie doleje niewielką jej ilość do każdego z kilkudziesięciu naczyń, które przyniosą prezbiterzy. Kapłani pójdą w lud i każdy będzie mógł podejść do naczynia z wodą i przeżegnać się.

Jak podkreśla biskup, nie chodzi tu o jeszcze jedną celebrację, ale o pielgrzymkę duchową do źródeł swojego chrztu. Warto przed przyjazdem do Kołobrzegu sprawdzić datę przyjęcia tego sakramentu, zobaczyć w księgach metrykalnych, kto był jego szafarzem, kim byli rodzice chrzestni. Nabożeństwo będzie okazją, aby podziękować Bogu za tych, którzy doprowadzili nas do wiary, a samemu Bogu, jeszcze raz, świadomie powiedzieć "tak".

Biskup przypomniał, że podczas uroczystości jubileuszowych w Kołobrzegu, które odbędą się 10 i 11 czerwca, zostanie oficjalnie zwołany II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Podczas głównej Mszy św., która zostanie odprawiona 11 czerwca o godz. 14, święcenia biskupie przyjmie ks. Krzysztof Włodarczyk.

Jak zapowiedział bp Dajczak, na uroczystościach nie będzie nuncjusza apostolskiego, który ma w tym czasie inne zobowiązania. Bullę nominacyjną nowego biskupa pomocniczego odczyta jego delegat. Na pewno do Kołobrzegu przyjadą biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także bp Adam Wodarczyk z Katowic. Pozostali hierarchowie jeszcze nie potwierdzili swojego przyjazdu.

Szczegółowy program uroczystości podajemy TUTAJ.

W najnowszym wydaniu papierowym "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", które ukaże się 29 maja, znajduje się specjalny materiał o kołobrzeskich obchodach. Już niedługo kolejne teksty na ten temat będzie też można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Przeczytaj także: Spotkajmy się w Kołobrzegu!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama