Nowy numer 37/2021 Archiwum

Oprócz dywanu z kwiatów

– Za pusto jest w tych kaplicach. Nie  sądzicie? –  zapytał bp Edward Dajczak uczestników procesji Bożego Ciała w stolicy diecezji, zachęcając do częstszej adoracji.

Pasterz diecezji wygłosił homilię przy ostatnim ołtarzu, na rynku przed koszalińskim ratuszem. Wskazał w niej na kilka ważnych przejawów prawdziwej czci wobec Boga ukrytego w Eucharystii: – Bierzcie i jedzcie, daję wam – to jest miłość prawdziwa. Do takiego daru z siebie wzywa nas Jezus. Nawiązując do słów ojca Daniela Ange, który niedawno wygłosił rekolekcje dla kapłanów diecezji, nazywając miłosierdzie „buntem Boga przeciwko temu, że przegrywa człowiek”, biskup Dajczak wzywał uczestników procesji do opowiedzenia się „przeciwko wszelkiemu złu”.

– W domu, na ulicy, wszędzie, zbuntujmy się! Ale tak jak Jezus, przez miłosierdzie, biorąc ciężar nędzy drugiego człowieka na siebie, aby ten obok nas wstał, aby inni mogli w nas wyczytać choć trochę Ewangelii miłości. Wtedy rzeczywiście wrócimy z tej procesji prawdziwie od Jezusa. Hierarcha przypomniał o znaczeniu Komunii Świętej. – Kiedy przyjmuję Komunię, przyjmuję zmartwychwstałego Pana. Moje karmione Eucharystią ciało nie jest już tylko po prostu biologiczną konstrukcją, ale razem z Jezusem jest wpisane w życie wieczne. Biskup zachęcał też zebranych do częstszej adoracji Najświętszego Sakramentu. – Wyszliśmy z kościoła oo. franciszkanów, w którym cały dzień jest adoracja. Przyszliśmy pod katedrę, w której też cały dzień czeka Jezus, milczący i do dyspozycji. Za pusto jest w tych kaplicach. Nie sądzicie? Za mało nasze drogi w tym zabieganym świecie wiodą, choćby na chwilę, do tych kaplic. Może trzeba by to zaproszenie dzisiaj usłyszeć i przeorientować swoje życie?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama