Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zapamiętałem słowa świętego

Po raz szósty gimnazjaliści metropolii szczecińsko-kamieńskiej stanęli do konkursu propagującego wiedzę o św. Janie Pawle II.

Konkursy odbywają się co roku naprzemiennie w jednej z trzech diecezji wchodzących w skład metropolii, czyli w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz koszalińsko-kołobrzeskiej.

W tym roku miejscem finału konkursu jest Koszalin.  Zmagania konkursowe odbyły się w auli Wyższego Seminarium Duchownego, zaś spotkania towarzyszące w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie stawiło się 45 uczestników wraz z opiekunami.

- Konkurs poświęcony jest ojcu świętemu Janowi Pawłowi II, a szczególnie jego obecności na naszych ziemiach - powiedział ks. Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego, będącego współorganizatorem konkursu. - Tak się złożyło, że w każdej z trzech diecezji ojciec święty był obecny podczas pielgrzymek do Polski. Po tych pobytach pozostały ślady w postaci przemówień, ważnych gestów, miejsc, które poświęcił. Z każdym z nich wiążą się wspomnienia, które chcemy przez ten konkurs ocalić od zapomnienia.

Tegoroczni finaliści musieli wykazać się ponadto wiedzą na temat Światowych Dni Młodzieży.

Michał Szymański z Serbów koło Głogowa przyznaje, że bardzo dużo uczył do konkursu, ale zrobił to ochotnie. - Bardzo lubię św. Jana Pawła II, był wielkim człowiekiem, największym polskim świętym - powiedział przyznając, że usłyszał o tej postaci od rodziców.

Gimnazjaliście zapadły w serce niektóre myśli, wyrażone przez świętego papieża. - Zapamiętałem je, bo one płynęły z serca i przez to były prawdziwe - powiedział cytując fragment wypowiedziany na Jasnej Górze w 1983 roku i powtórzony kilka lat później do młodzieży Westerplatte o tym, by wymagać od siebie więcej, niż wymagają od nas inni. - Wydaje mi się, że te słowa wciąż są aktualne i nawet teraz, w tych czasach, można je wdrażać w życie. Zauważyłem, że mają na mnie wpływ.

W szóstej edycji Konkursu Metropolitalnego zwyciężyła Agata Felsztyńska z gimnazjum nr 5 w Szczecinie, drugie miejsce zdobyła jej szkolna koleżanka Angelika Iskra, natomiast na trzecim uplasowała się kołobrzeżanka Dagna Pielacińska z gimnazjum nr 3.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama