Nowy numer 42/2021 Archiwum

Spotkanie ludzi morza

W Kołobrzegu w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w 70. rocznicę pierwszego powojennego Święta Morza modlili się przedstawiciele miejscowych instytucji morskich.

Msza św. 23 czerwca odbyła się dokładnie w 70. rocznicę Eucharystii, którą nad brzegiem Bałtyku sprawował pierwszy powojenny, kołobrzeski proboszcz o. Polikarp Maciejowski, franciszkanin.

Ówcześni mieszkańcy Kołobrzegu chcieli w ten sposób uczcić po raz pierwszy obchodzone Święto Morza, modląc się także za wszystkich pracujących w różnych morskich zawodach.

Msza św. w kościele nad Parsętą, której przewodniczył ks. prał. Józef Słomski, emeryt, wcześniej wieloletni proboszcz kołobrzeskiej bazyliki oraz duchowy opiekun ludzi morza, stała się także okazją do podkreślenia obchodzonej w tym roku 40. rocznicy powstania Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Spotkanie ludzi morza   Kołobrzeg, 23 czerwca 2016: Msza św. za ludzi morza ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość PŻB to jedna z ważniejszych spółek morskich w Polsce, która swą siedzibę ma w Kołobrzegu. Bardziej znana jest pod nazwą "Polferries", kojarzoną z promami pasażerskimi pływającymi po Bałtyku.

Na Mszy św. 23 czerwca byli także przedstawiciele PŻB z kapitanem Wojciechem Podborączyńskim na czele. W kościele modlili się także reprezentanci Polskiej Ligi Morskiej i Rzecznej.

Asystę honorową wystawili uczniowie kołobrzeskiego Zespołu Szkół Morskich, którzy uczestniczyli w Eucharystii razem z dyrektorem Lechem Pieczyńskim.

W procesji z darami przedstawiciele ZSM przynieśli koło sterowe pochodzące z promu "Pomerania", który niedawno zakończył służbę na morzu, a był jedną z pierwszych jednostek pływających w barwach PŻB.

Spotkanie ludzi morza   Kołobrzeg, 23 czerwca 2016: ks. prał. Józef Słomski przewodniczy Mszy św. za ludzi morza ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Pamiątka znajdzie swoje miejsce w świątyni, przypominając wszystkim, którzy się w niej modlą, o ludziach morza, także o tych z nich, którzy na morzu stracili życie.

Podczas Mszy św. ludzie morza podziękowali ks. Słomskiemu za wieloletnią duchową opiekę.

Okazją do podziękowań była także 59. rocznica święceń kapłańskich kołobrzeskiego duszpasterza, która przypadła również 23 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama