Nowy numer 29/2021 Archiwum

Morze pięknych dźwięków

Nie wszystkich przed telewizorami zatrzymały piłkarskie emocje. Nie brakowało takich, którzy postawili na wrażenia muzyczne w kołobrzeskiej konkatedrze.

Przez blisko dwa miesiące w czwartkowe wieczory wiekowe mury bazyliki wypełnią się piękną muzyką w doskonałych wykonaniach. Już na początek organizatorzy zadbali o to, by koncert inaugurujący XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze był nietuzinkowym przeżyciem.

Wieczory z muzyka klasyczną otworzył występ jednego z najbardziej znanych na świecie chórów chłopięcych,  mającego na swoim koncie ponad 3 tysiące koncertów w wielu krajach na czterech kontynentach

- Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcja Jacka Sykulskiego to więc prawdziwa perełka, o którą bardzo się staraliśmy, żeby przyjechała na nasz festiwal - przyznaje Violetta Kowalska z Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu, współorganizatora festiwalu Muzyka w Katedrze.

Ale i kolejne czwartki dostarczą z pewnością wielu przeżyć melomanom.

- Staramy się wybierać artystów, którzy są albo wschodzącymi gwiazdami, albo mają już wielką renomę. Ubiegłoroczną edycję zamykaliśmy występem Orkiestry Kameralnej Amadeus Agnieszki Duczmal, czyli jedną z najlepszych europejskich orkiestr kameralnych. Tak, jak kończymy mocnym akcentem, tak zawsze chcemy równie mocno zaakcentować otwarcie festiwalu. W tegorocznej edycji znajdzie się jednak wiele koncertów, które z powodzeniem mogłyby by znaleźć się na początku, jak i na końcu festiwalu. Dwie orkiestry młodzieżowe z pełnymi pasji młodymi muzykami i znakomitymi solistami, jak na przykład Anna Maria Staśkiewicz, laureatka konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Inna laureatką tego konkursu, która wystąpi w Kołobrzegu jest Maria Nowak-Walbrodt, która będzie prowadzic kwintet Teatry Muzycznego w Poznaniu. Wystąpi razem z wirtuozem gitary klasycznej Łukaszem Kuropaczewskim i Marcinem Wyrostkiem, akordeonistą doskonale znanym z telewizyjnego talent show. Co tydzień można odnaleźć coś ciekawego dla siebie i z pewnością będzie co wspominać - zaprasza Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, a zarazem dyrektor programowy kołobrzeskiego festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu znów zabrzmią katedralne organy i to aż dwukrotnie. Zasiądą do nich prof. Stanisław Kamiński, utytułowany solista i kameralista oraz Jakub Pankowiak reprezentujący młode pokolenie organistów. Koncerty organowe wzbogaci udział instrumentalistów ( Dumitru Harea - fletnia pana) i solistów (Monika Buczkowska - sopran, Łukasz Kocur - bas). Nie zabraknie znakomicie sprawdzających się podczas festiwalowych koncertów orkiestr:  Orkiestry  XXIII Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych pod dyrekcją prof. Jana Miłosza Zarzyckiego (partie solowe skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz)  i kierowanej przez prof. Jana Staniendę Orkiestry XII  Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych. Nieco inne oblicze orkiestry przedstawią  Baltic Neopolis Virtuosi - zespół złożony z  wybitnych,  polskich, młodych artystów oraz wybitnych muzyków krajów Morza Bałtyckiego.  

Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w każdy czwartek do 25 sierpnia (z wyłączeniem 18 sierpnia, kiedy to Kołobrzeg przezywać będzie tydzień z folklorem „Interfolk” ) w kołobrzeskiej bazylice o godz. 20.30. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama