Nowy numer 31/2021 Archiwum

Wakacje niestandardowe

Taką propozycję ma dla ministrantów Wyższe Seminarium Duchowne. Okazuje się, że chętni wciąż są.

Tym razem z propozycji skorzystało ponad 30 chłopców w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z różnych parafii w diecezji.

Najczęściej inspirują ich do wyjazdu proboszczowie, którzy często pokrywają też za nich koszty.

- To dobra inwestycja w kadrę liturgiczną - przekonuje ks. Wojciech Wójtowicz, rektor. - Chłopcy uczą się tutaj nie tylko techniki służenia, ale zgłębiają też teologię Mszy św., aby głębiej w niej uczestniczyć - dodaje.

Program wakacyjnych rekolekcji przewiduje do południa zajęcia dydaktyczne. Ministranci pod okiem kleryków i zaproszonych księży Wakacje niestandardowe   W czasie rekolekcji jest miejsce na integrację, poznawanie się, wspólną rozrywkę ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość doskonalą umiejętności, poznają znaczenie liturgii. Słuchają i zadają pytania.

Służenie przy ołtarzu to dla nich pasja, więc wakacyjny powrót do ławki nie stanowi dla nich problemu.

Jednak w wakacje nie może zabraknąć prawdziwego wypoczynku. Niekoniecznie chodzi o leżenie do góry brzuchem, ale o zmianę aktywności. Seminaryjne rekolekcje to zatem także sport (piłka nożna, basen), wspólne wyjazdy, dobre filmy, po prostu zabawa. Raczej nie ma czasu na nudę.

W młodych sercach niektórych ministrantów rodzi się także myśl o powołaniu kapłańskim. - We mnie to pragnienie zrodziło się już dawno. Pamiętam, to była któraś lipcowa Msza św. Popatrzyłem na księdza i pomyślałem: "Też bym chciał być tak blisko" - opowiada jeden z chłopców. - Nie ukrywam, że ostatnio pojawiła się we mnie taka myśl, która ciągle powraca. Jestem tu też po to, aby zadać sobie i Panu Bogu parę pytań - przyznaje kolejny z uczestników.

Na zadawanie pytań Panu Bogu ministranci też mają czas. Oprócz codziennej Mszy św., organizatorzy przewidzieli w programie momenty osobistej modlitwy, również przed Najświętszym Sakramentem.

- W niektórych przypadkach to po prostu młodzieńcza fascynacja, ale w niejednym sercu pewnie rodzi się prawdziwe powołanie. Te rekolekcje nie mają charakteru typowo powołaniowego, ale jeśli ktoś chce o tym porozmawiać, jesteśmy otwarci. Wszystko odbywa się jednak w pełnej wolności - zapewnia rektor.

Rekolekcje dla ministrantów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym rozpoczęły się 3 sierpnia i potrwają do 11 sierpnia. Kolejna tura, tym razem dla chłopców ze szkół podstawowych, odbędzie się od 12 do 20 sierpnia w Bornem Sulinowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama