Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pielgrzymi w drodze

34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na Jasną Górę dotarła 5 sierpnia do Gniezna (wideo).

Pielgrzymi wyruszyli ze Skrzatusza 1 sierpnia (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Ważnym przystankiem na drodze do Częstochowy jest Gniezno, gdzie znajduje się grób św. Wojciecha, jednego z patronów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Tradycyjnie, tego dnia z pielgrzymami spotyka się któryś z biskupów. W tym roku był to bp Krzysztof Włodarczyk.

W homilii biskup wyjaśniał pątnikom m.in. sens pielgrzymowania. Rozróżnił pielgrzyma od włóczęgi, podkreślając, że ten pierwszy, wie dokąd idzie, ma określony cel i zna drogę, z kolei ten drugi, wałęsa się po bezdrożach, nieustannie gubi kierunek, nie wie, ani dokąd, ani po co wędruje.

Jak powiedział biskup, przestrzenią w której pielgrzymuje chrześcijanin, która określa mu drogę i cel, jest Kościół. Stojąc przed grobem św. Wojciecha, biskup nawiązał do 1050. rocznicy Chrztu Polski, przypominając, że to właśnie sakrament chrztu jest bramą, która wprowadza człowieka do Kościoła, a więc w pewnym sensie jest momentem wyruszenia w drogę, na pielgrzymkę do nieba.

Odwołując się do naturalnych właściwości wody, hierarcha wyjaśniał pielgrzymom znaczenie chrztu. Jak powiedział, woda jako żywioł potrafi zmieść wszystko z powierzchni ziemi, jest też czymś, co oczyszcza oraz orzeźwia. Podobnie chrzest, niszczy w człowieku grzech pierworodny, a także przez dar wiary, nadziei i miłości, daje nowe życie w Jezusie.

Bp Włodarczyk zachęcał pielgrzymów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do odkrywania swojego miejsca w Kościele. Przypomniał, że każdy chrześcijanin jest obdarzony charyzmatami, którymi może posługiwać. Sam też czerpie z charyzmatów innych członków Kościoła. Biskup podkreślał rolę wspólnoty w życiu chrześcijanina, który w pojedynkę jest o wiele bardziej narażony na niebezpieczeństwa i zakusy złego.

Prowadząc uczestników Eucharystii do obrzędu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, biskup zachęcał ich do przypomnienia sobie daty własnego chrztu i do świętowania jej każdego roku.

Tak bp Krzysztof Włodarczyk witał się z pielgrzymami przy katedrze gnieźnieńskiej.

Bp Krzysztof Włodarczyk wita się z Grupą 5
Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy