Nowy numer 20/2024 Archiwum

50 uczniów. A może więcej?

Caritas realizuje kolejną edycję programu "Skrzydła".

Prócz krótkoterminowych akcji skierowanych do dzieci z ubogich rodzin, Caritas realizuje także długofalowe działania. Jednym z nich jest program "Skrzydła". To dzięki niemu dzieci pozbawione wielu szans ze względu na status społeczny, mogą odzyskać wiarę w siebie. Co im dają "Skrzydła"? Ciepły posiłek w szkole, zimowe ubrania, bilet miesięczny, opłatę za internat, wyjazd na wycieczkę lub kolonię. Nierzadko są to dzieci uzdolnione, ale bez wsparcia z zewnątrz trudno im rozwijać talenty.

- Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy kolejną edycję "Skrzydeł" - powiedziała koordynatorka Caritas Agnieszka Filipczuk. - Liczymy na pomoc darczyńców indywidualnych i firm, które zadeklarują, że przynajmniej przez jeden semestr obejmą pomocą finansową jednego ucznia.

- Program "Skrzydła" realizujemy w naszej diecezji od 10 lat. W tym czasie pomogliśmy przeszło 400 uczniom. Za duży plus uważamy to, że darczyńcy nie poprzestawali na jednym semestrze, ale kontynuowali pomoc przez kolejne lata nauki dziecka. Wszyscy nasi podopieczni - uczniowie podstawówki, gimnazjum i szkoły średniej - byli doprowadzeni do końca danego etapu edukacji.

- Są i tacy darczyńcy, którzy współpracują z nami od początku trwania programu "Skrzydła". Wszystkim bardzo dziękujemy - mówi A. Filipczuk. - To jednak nie wystarcza. Wciąż otrzymujemy zgłoszenia o objęcie opieką kolejnych uczniów.

W roku 2015/16 z programu skorzystało 50 diecezjan: 15 w ramach umowy z Caritas Polska i 35 dzięki opiece darczyńców indywidualnych. - Chcemy ten poziom utrzymać, jednak liczymy na kolejne deklaracje pomocy, wówczas moglibyśmy włączyć do programu więcej dzieci - wyjaśnia koordynatorka.

Regulaminowa comiesięczna wpłata to 147 zł na pakiet podstawowy "Skrzydła na co dzień" (odzież, wyprawka szkolna, dożywianie w szkole). Można też dokupić za 154 zł pakiet "Skrzydła na przyszłość" (korepetycje, pobyt w internacie lub bursie, bilet miesięczny, zorganizowane wyjścia szkolne, wypoczynek zimowy). Innym rozwiązaniem jest wpłata do "Skarbonki Skrzydeł" dowolnej kwoty.

Żeby włączyć się do akcji należy wypełnić deklarację przystąpienia do programu "Skrzydła" dostępną na stronie internetowej Caritas diecezjalnej lub w biurze Caritas na ul. Bp. Domina 8.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy