Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Matka Boża Skrzatuska - Obowiązkowo!

15 września po raz pierwszy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obchodzić można wspomnienie liturgiczne związane ze Skrzatuszem.

Na prośbę bp. Edwarda Dajczaka, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiednie decyzje podjęła już w maju.

Dzięki temu, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pojawiły się nowe obchody liturgiczne lub te, które obowiązywały, zyskały większą rangę.

I tak, do istniejącego już w kalendarzu wspomnienia obowiązkowego NMP Bolesnej, kongregacja zezwoliła na dodatek "Pani Skrzatuskiej".

Nie ma jednak żadnych nowych tekstów liturgicznych związanych z tym wspomnieniem. Zarówno we Mszy św., jak i w Liturgii Godzin, używa się tych, które obowiązywały dotychczas, bez żadnych dodatków związanych ze Skrzatuszem.

Zmiana ma jednak ważne, symboliczne znaczenie. Podkreśla wagę skrzatuskiego sanktuarium dla diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Przypominamy pozostałe zmiany w kalendarzu liturgicznym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej:

  • 12 czerwca wspomnienie dowolne bł. Bronisława Kostkowskiego.Urodził się on w Słupsku, poniósł śmierć męczeńską w obozie w Dachau.
  • 25 czerwca wspomnienie dowolne bł. Doroty z Mątowów. Żyła w średniowieczu. Kilkukrotnie pielgrzymowała do sanktuarium na Górze Chełmskiej, gdzie doznała także mistycznych wizji.
  • 1 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Ottona z Bambergu. Na nowo zewangelizował Pomorze w XII wieku, docierając m.in. do Białogardu i Kołobrzegu.
  • 16 listopada wspomnienie dowolne Matki Bożej Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.To ukłon w stronę ludności Ziem Odzyskanych pochodzącej z Kresów.

Diecezjalne świętowanie w Skrzatuszu - 17 i 18 września. Program TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma