Nowy numer 39/2020 Archiwum

Niektóre owoce już widać

Dojrzały one nie tylko wśród samej młodzieży. Niezwykły klimat lipcowych dni udzielił się także urodzonym nieco wcześniej.

Na specjalnym spotkaniu, które odbyło się 22 września w koszalińskim CEF, bp Edward Dajczak osobiście podziękował gospodarzom z Koszalina, którzy przyjęli pod swój dach ponad 180 pielgrzymów z kilku krajów świata w ramach dni w diecezjach przed głównymi obchodami ŚDM w Krakowie. Spotkanie rozpoczęło się krótką adoracją Najświętszego Sakramentu. Po modlitwie przez ponad godzinę przedstawiciele rodzin dzielili się swoimi doświadczeniami w spotkaniu z pielgrzymami. Okazało się, że w wielu przypadkach kilka dni spędzone razem zaowocowało znajomościami na dłużej. Już na samym początku spotkania w CEF jego uczestnicy połączyli się internetowo z Nikaraguą, gdzie w odwiedziny do swoich lipcowych gości pojechali członkowie jednej z rodzin. Dzięki połączeniu przy pomocy komunikatora Skype, Koszalin i Nikaragua znów na chwilę były razem. Poruszającą historię opowiedział także Ryszard Rogalski z Koszalina, który razem z żoną gościł dwie dziewczyny z RPA.

– Program był bardzo intensywny, ale w końcu nadszedł dzień, kiedy mogliśmy spokojnie porozmawiać. Opowiadaliśmy o sobie. Bardzo ujęła nas historia Shirley. Straciła ojca w wypadku samochodowym, a mama zmarła na raka. Zostali z bratem sami. Dziadkowie zapewniają im tylko dach nad głową, a cała reszta należy do nich. Shirley nie ma pracy, szuka jej, ale w RPA nie jest to łatwe, ponieważ tam nie istnieje nawet transport publiczny. Postanowiliśmy zareagować. Tak nas to ujęło, że zdecydowaliśmy się zrobić coś na wzór adopcji na odległość. Będziemy wspierać finansowo Shirley i jej brata, na ile nas stać. Nie są to wielkie pieniądze jak na nasze warunki. Będziemy im wysyłać 200 złotych miesięcznie, czyli ok. 700 randów. To powinno wystarczyć na podstawowe środki do życia – zadeklarował koszalinianin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama