Nowy numer 37/2021 Archiwum

Za umierających z nadziei

– Zebraliśmy się na tej modlitwie nie po to, by bronić cudzych interesów, ale by bronić samych siebie przed znieczulicą i pogardą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, sprawując Mszę św. w intencji uchodźców.

Za trzyletniego Aylana Kurdi, pięcioletniego Galipa i ich matkę Rehan, znalezionych na plaży na greckim wybrzeżu, za jedenastoletnią Raghad, zmarłą po tym, jak w czasie przeprawy przemytnicy wrzucili do morza jej plecak z insuliną, za Garam, jedenastoletnią Syryjkę, zmarłą w ramionach matki podczas ucieczki z Aleppo, za Youseffa, który zginął od pocisku na granicy bułgarsko-tureckiej, za Mohameda, Alego, Meriem i małego Aso, Irakijczyków znalezionych martwych w samochodzie chłodni, a także za tysiące innych ofiar „drogi po nadzieję” modlili się wierni w koszalińskiej katedrze. Modlitwa różańcowa wznoszona w intencji wszystkich, którzy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed śmiercią i głodem próbują dostać się do Europy, przeplatana była symboliczną listą kilkudziesięciu imion tych, którym nie udało się dotrzeć do celu. Wcześniej w ich intencji sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

– Miłość obojętna i wygodna jest zaprzeczeniem samej siebie. Jak można mówić o miłości i równocześnie wzruszać ramionami na głód, płacz albo nie odpowiadać na błaganie? – pytał. Msza św. i nabożeństwo różańcowe w koszalińskiej katedrze były odpowiedzią na prośbę papieża, którą skierował w lipcu tego roku do polskich biskupów. Franciszek prosił, by otoczyć modlitewną opieką osoby szukające w Europie schronienia przed konfliktami i o niebo dla tych, którzy stracili życie podczas tej przeprawy. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji do końca lipca tego roku ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego. Tylko od początku tego roku wśród nich znalazło się 600 dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama