Koszalińsko-Kołobrzeski

Kultura ormiańska dla początkujących i zaawansowanych

Na spotkanie z najstarszym krajem chrześcijańskim na świecie zaprosili koszalinian organizatorzy Dni Kultury Chrześcijańskiej.

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej można było dowiedzieć się sporo o kulturze Armenii, wielowiekowych związkach polsko-ormiańskich czy skarbach architektury sakralnej najstarszego chrześcijańskiego państwa świata. A także zasłuchać się w muzyce i poezji ormiańskiej. Podczas spotkania zaprezentowana została twórczość m.in. św. Mesropa Masztoca, Howhannesa Mandakuniego, Stepanosa ze Siunu, św. Nersesa Wdzięcznego, Howhannesa Tumanjana oraz  urywki „Księgi śpiewów żałobliwych” św. Grzegorza z Nareku. Ormiańskiej poezji religijnej w języku polskim i ormiańskim towarzyszyła muzyka wykonywana na duduku przez szczecineckiego wirtuoza tego instrumentu Norika Minasyana. Podczas wieczoru swój kunszt wokalny zaprezentowała również jego córka, Lilit Minasyan.

Kultura ormiańska dla początkujących i zaawansowanych   Norik Minasyan, szczecinecki mistrz gry na duduku. Karolina Pawłowska /Foto Gość - Armenia dla większości z nas jest krajem obcym, mało znanym, choć w tym roku obchodzimy 660. rocznicę obecności Ormian na ziemiach polskich, odkąd to król Kazimierz Wielki nadał przywileje Ormianom ze Lwowa i okolic. To społeczność, która świetnie się u nas asymilowała, dzieląc się swoją przebogatą tradycją i kulturą. Mieli też duży wpływ na naszą kulturę, także nieco późniejszą: Juliusz Słowacki czy Zbigniew Herbert to poeci o pochodzeniu ormiańskim. Pomyśleliśmy, że skoro to kultura tak mało nam znana, a zarazem tak ważna w naszych dziejach, warto ją trochę lepiej poznać - mówi Łukasz Trzeciak z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, która razem z Klubem Inteligencji Katolickiej i Katolickim Stowarzyszeniem Dziennikarzy organizowała przedsięwzięcie.

Jak podkreślano wydarzenie jest swoistym hołdem Polaków dla Armenii i Ormian w 1715. rocznicę chrztu Hajastanu. Także wybór daty nie jest przypadkowy: przed kilkoma dniami, 30 września, Kościół katolicki wspominał św. Grzegorza Oświeciciela, patrona i apostoła Armenii, zaś 21 września Armenia obchodziła 25. rocznicę odzyskania suwerenności.

Na spotkaniu obecny był Edgar Ghazaryan, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii w Polsce.

Kultura ormiańska dla początkujących i zaawansowanych   Gościem specjalnym był Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii w Polsce. Karolina Pawłowska /Foto Gość - Armenia jest pierwszym chrześcijańskim krajem na świecie i nie jest to tylko nasza opinia. I nie jest to wyłącznie fakt historyczny. W tym roku gościł w Armenii papież Franciszek, szedł po śladach, które w 2001 r. zostawił w naszym kraju św. Jan Paweł II. Jest też decyzja Watykanu, aby Armenię uznać za jedno ze świętych miejsc świata, do którego każdy chrześcijanin powinien pielgrzymować, zobaczyć na własne oczy Świętą Górę Ararat, gdzie zaczęło się drugie życie - mówił, dziękując za zorganizowanie koszalińskiego spotkania z kulturą ormiańską.

- Święty Jan Paweł II i papież Franciszek już ten obowiązek spełnili, teraz kolej na was - zapraszał ambasador.

Była to również okazja do spotkania z niewielką, choć prężnie działającą na rzecz promowania swoich tradycji i kultury, diasporą ormiańską mieszkającą w regionie.

Wydarzenie „Muza chrześcijańska. W 1715 rocznicę chrztu Armenii” zorganizowane zostało w ramach koszalińskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.  Jak zapowiadają inicjatorzy przedsięwzięcia było to pierwsze w Koszalinie, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie z kulturą ormiańską.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..