Nowy numer 38/2021 Archiwum

Budują żywy pomnik

Z okazji Dnia Papieskiego w całej diecezji wolontariusze zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja powstała w roku 2000 jako wyraz wdzięczności Janowi Pawłowi II za jego posługę na rzecz Kościoła i ojczyzny. Nazywana jest często Jego żywym pomnikiem.

Jej celem jest upamiętnienie pontyfikatu wielkiego Polaka poprzez promowanie jego nauczania, a także wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie kultury czy edukacji. Jednym z dzieł fundacji są stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W całej Polsce korzysta z nich ponad 2 tys. osób: gimnazjalistów, licealistów i studentów.

- W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z tej pomocy korzysta 68 osób. W tym roku szkolnym stypendia otrzyma kolejnych siedem. Stypendia przyznawane są mieszkańcom wsi i małych miejscowości, którzy jednocześnie są uczniami zdolnymi, nawet ponad przeciętną, ale mają trudną sytuację materialną w domu rodzinnym - wyjaśnia ks. Paweł Wojtalewicz, koordynator diecezjalny fundacji.

W zbiórkę pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia" zaangażowali się wolontariusze, wśród których byli m.in. ministranci, harcerze, przedstawiciele Ruchu Światło-Życie, Szkolnych Kół Caritas i wielu innych.

- Jest sporo hojnych osób. Zdarzyło się nawet, że podszedł do mnie pan, który powiedział, że sam był kiedyś stypendystą Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, dzięki czemu mógł się wykształcić. Warto wspierać zdolną młodzież z ubogich rodzin. Nie każdy ma szczęście urodzić się w domu, w którym są wystarczając fundusze na edukację. Jan Paweł II mówił, że potrzeba nam światłych świadków wiary, dlatego trzeba pomagać tym, którzy chcą się uczyć - przyznaje Anna Zajączkowska-Żyszkiewicz, opiekun SKC przy Zespole Szkół nr 11 im. ks. Jana Twardowskiego w Koszalinie, która wraz ze swoimi podopiecznymi zorganizowała zbiórkę przy kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie.

W niektórych parafiach, oprócz zbiórki do puszek, wychodzący z kościołów mogli także kupić papieskie kremówki. Pojawiły się także inne inicjatywy.

Na Górze Chełmskiej przez cały dzień można uczcić relikwie św. Jana Pawła II, a także zobaczyć klęcznik i kropidło, które użyte były 1 czerwca 1991 roku podczas uroczystości poświęcenia sanktuarium.

W Pile o godz. 21 odbędzie się Apel Maryjny na Placu Zwycięstwa przy figurze Jana Pawła II.

W słupskim kościele Mariackim odbywa się po raz siódmy Słupskie Czytanie Pisma Świętego, tym razem Ewangelii wg św. Jana  oraz Psalmów. Czytanie odbywa się pół godziny przed każdą Mszą św. oraz po ostatniej Mszy św. aż do godz. 21.

W Szczecinku w kościele pw. św. Franciszka o godz. 18 odbędzie "Różaniec Szlakiem Testamentu Jana Pawła II".

W kościele Mariackim w Białogardzie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ze scholi zaprezentowały przedstawienie "Świadek miłosierdzia".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama