Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas rozpoczęli spotkania w dekanatach. Jednym z omawianych tematów jest pomoc charytatywna w czasach "Rodzina 500+".
Pierwsze z serii czterech spotkań odbyło się 8 października w parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku. Uczestniczyło w nim prawie 60 członków Parafialnych Zespołów Caritas. Spotkanie było okazją do omówienia bieżących problemów i spraw związanych z działalnością parafialnej Caritas, a także szansą na wymianę doświadczeń w działalności charytatywnej i pomysłów na jeszcze większe zaangażowanie dla potrzebujących pomocy.
Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej. - Nie możemy nie wykorzystać łaski Roku Miłosierdzia. Ona zobowiązuje nas, ludzi Caritas, abyśmy podjęli próbę bycia jak Bóg, każdego dnia niosąc przebaczenie i miłość, tak bardzo konkretnie widoczne w czynach, a przede wszystkim w tym, co robimy pracując w parafiach - mówił w homilii.
Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której uczestnicy spotkania zawierzyli Bogu siebie oraz swoich podopiecznych, którym świadczą pomoc charytatywną na co dzień.
Na spotkaniu, podczas którego wolontariusze dzielili się swoimi doświadczeniami, rozmawiano także o nowych sposobach niesiania pomocy najuboższym rodzinom w czasach, kiedy realnie wspiera je państwo w ramach programu "Rodzina 500+". Jak zauważył ks. Roda, Caritas powinna nieść im pomoc także poprzez edukację, proponując spotkania i warsztaty, które przyczyniłyby się do wyrobienia dobrych nawyków w wykorzystywaniu otrzymywanych pieniędzy.
Rozmawiano także o konieczności podejmowania przez Caritas działań systemowych, nie tylko doraźnych. Coraz pilniejszą potrzebą są na przykład świetlice dla ludzi samotnych, będących już na emeryturze, czy rencie, w których mogliby oni aktywnie spędzać czas.
Program kolejnych spotkań TUTAJ.