Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kochać – jak to łatwo powiedzieć

Do tej szkoły chodzi się właściwie przez całe życie. 15 października w Skrzatuszu odbyły się warsztaty dla małżeństw pod hasłem: „Sztuka okazywania miłości”.

Zajęcia prowadziła Jolanta Radczyc z Zielonej Góry, pedagog rodzinna, konsultantka ds. wychowania i profilaktyki oraz wychowania do życia w rodzinie, doradczyni rodzinna. Jak przyznała, tego typu warsztaty są skierowane niekoniecznie do małżeństw w kryzysie: – Po prostu, rozwój miłości jest tak długi jak nasze życie. Ciągle zmierzamy do ideału, do którego powołał nas Bóg.

A to, że jesteśmy słabi i grzeszni, sprawia, że nieustannie mamy na tym polu coś do zrobienia. Jolanta Radczyc omawiała z uczestnikami różne etapy rozwoju małżeństwa. Jak stwierdziła, ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z ich istnienia, ponieważ relacja między małżonkami nieustannie ulega zmianom, które powodują, że powinny także zmieniać się niektóre sposoby wzajemnego okazywania miłości. Często bywa tak, że małżonkowie nie dbają o tę relację – na każdym etapie małżeństwa z trochę innych powodów – co sprawia, że rozwój ich miłości nie jest pełny. Uczestnicy warsztatów zapoznali się m.in. z koncepcją języków miłości wg Garyˇego Chapmana. Amerykański psycholog i terapeuta przekonuje, że jest ich pięć: dotyk, praktyczna pomoc, afirmacja, czas, prezenty. Każdy człowiek preferuje jeden lub dwa z nich. To za ich pomocą można do niego najlepiej trafić. – Warto, aby żona i mąż znali swoje preferowane języki miłości i „przemawiali” nimi do siebie. Chodzi o to, aby do współmałżonka mówić jego językiem, a nie swoim. Obdarowywanie drugiego tym, co jest dobre dla mnie, to częsty błąd – mówi Jolanta Radczyc. Skrzatuskie warsztaty małżeńskie są jedną z propozycji formacyjnych oferowanych przez sanktuarium. Obecnie jest to miejsce, do którego można przyjechać już nie tylko na chwilę. Od kilku miesięcy działa dom pielgrzyma. Siostry Uczennice Krzyża, które niedawno zamieszkały w Skrzatuszu, przygotowały bogatą ofertę formacyjną. Można tam się udać na: rekolekcje w ciszy, dni skupienia, czuwania dla młodzieży, warsztaty dla rodzin, ferie zimowe, majówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama