Nowy numer 38/2021 Archiwum

Niemen Non Stop

Młodzi ludzie kochają i cenią Czesława Niemena. Kolejny raz pokazali to w Słupsku.

W piątek 21 października zakończyła się jedenasta już edycja festiwalu Niemen Non Stop. To cykliczne wydarzenie, na które co roku zjeżdżają uczestnicy z całego kraju. W tym roku miało ono nieco skromniejszy charakter niż w ostatnich latach. Wszystko z powodu braku odpowiednich funduszy.

- Nie dostaliśmy wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego musieliśmy zrezygnować z corocznych zmagań młodych artystów w ramach konkursu "Scen@ Niemena" - tłumaczy Anna Maćkowiak, dyrektor Młodzieżowego Centrum Kultury, organizatorka festiwalu. -Ale i tak atrakcji nie zabrakło - dodaje.

W ramach Niemen Non Stop zorganizowano kolejne zmagania słupskich uczniów w ramach konkursu "Co ty wiesz o Niemenie?". Młodzież musiała wykazać się nie tylko znajomością tytułów utworów. Na podstawie kilkusekundowych fragmentów nagrań musieli wskazać także autora tekstu i muzyki. - Tekst: Czesław Niemen... muzyka też - sugerowali członkowie jednej z dwunastu drużyn. Ale odpowiedzi nie zawsze były takie oczywiste. Tak, jak fakty z życia Niemena, których znajomością uczniowie także musieli się wykazać.

- Mam zapisany w notatkach rok ślubu z pierwszą żoną. 1960? Skreśliłam i napisałam 1958, ale poprawiłam na 1960. Nie jestem pewna - stresuje się jedna z uczestniczek. Zmaganiom młodzieży przysłuchiwał się Andrzej Szlachta, dziennikarz muzyczny. - To jest budujące, że młodzież interesuje się życiem i twórczością Czesława Niemena - uważa.

W trakcie festiwalu tradycyjnie już zorganizowano sesję naukową poświęconą życiu i twórczości Czesława Niemena. W tym roku badacze zagłębili się w temacie jego powiązań z zespołem SBB i Józefem Skrzekiem. - Skrzek odwiedził Słupsk w trakcie dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu. I publicznie przeprosił za niesnaski, jakie  powstały między nim, a Niemenem - przypomina Anna Maćkowiak.

Zwieńczeniem 11. edycji Niemen Non Stop był pokaz filmów poświęconych bohaterowi imprezy. Wśród nich pojawiła się także słupska produkcja - relacja z poprzednich edycji wydarzenia. Na koniec na scenie klubu pARTer w Młodzieżowym Centrum Kultury pojawił się duet "Per Aspera Ad Astra". To dwójka młodych muzyków ze Złocieńca, którzy przed laty zdobyli drugie miejsce na słupskim festiwalu. - Niemen otworzył nam drzwi do dalszego działania. Poznaliśmy wspaniałych ludzi i zrobiliśmy coś, czego Czesławowi się nie udało. Nagraliśmy płytę z jego muzyką i tekstami Cypriana Kamila Norwida. Dobrze jest tu wrócić - mówi Dawid Krzyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama