Nowy numer 38/2021 Archiwum

Razem uczą się życia

Ruszył kolejny projekt koszalińskiego Domu Miłosierdzia. Kilkanaście osób zamieszkało na niedawno wyremontowanym strychu, tworząc wspólnotę "Szkoły życia".

Pomysł podpatrzył we Francji ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia. - Takie grupy funkcjonowały przy domach Wspólnoty św. Jana. Tworzyli je ludzie, którzy przez rok mieszkali przy braciach, z jakimś opiekunem, aby coś przepracować, złapać wiatr w żagle, odkryć sens życia. Widziałem wielkie owoce takiego projektu. Ludzie wychodzili na prostą - mówi ks. Radosław.

"Szkoła życia" jest szansą dla ludzi, którzy stanęli na życiowym zakręcie, chcą się na chwilę zatrzymać, przemyśleć to, co się w ich życiu dzieje. Pomocą w znalezieniu równowagi, oprócz kontaktu z Bogiem, ma być wspólnota. - Ten ktoś obok pomaga wzrastać, dojrzewać, powie co jest nie tak, pokrzepi - wyjaśnia ks. Siwiński. Dynamika życia wspólnotowego, która pociąga za sobą konieczność skonfrontowania się w codzienności z osobami o różnym charakterze, a także wymaga umiejętności współpracy, nieraz przy zwykłych domowych czynnościach, ma też nauczyć uczestników projektu pokory i skłonić do walki z egoizmem.

Pierwsza edycja "Szkoły życia" w Domu Miłosierdzia będzie trwała 10 miesięcy. Wspólnotę tworzy obecnie 11 osób, od 19 do 27 roku życia, w większości mężczyzn. Część z nich ma za sobą walkę z uzależnieniami, problemy w rodzinach, albo inne trudne sprawy. Łączy ich stan pewnego życiowego "zawieszenia".

Najbliższe miesiące spędzą razem. - Będzie też z nimi osoba, która ma wieloletnie doświadczenie pracy w domach pomocowych, na interwencjach, także z ludźmi uzależnionymi - zapewnia ks. Radosław.

Uczestnicy "Szkoły życia" będą pracować także fizycznie przy dziełach Domu Miłosierdzia. Ich dzień wypełnią również spotkania z zaproszonymi goścmi, którzy swoim przykładem będą mogli dać im pozytywny impuls do podjęcia walki o swoje życie. - Będzie to np. małżeństwo, ktoś, kto odniósł sukces w biznesie, albo wyszedł z nałogu - wymienia ks. Radosław. Grupę czekają także wspólne wyjazdy oraz zakończenie "Szkoły" być może pielgrzymką na szlaku św. Jakuba.

Więcej o projekcie w papierowym wydaniu Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego, które ukaże się 6 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama