Nowy numer 21/2018 Archiwum

Historia dla każdego

W czasach, kiedy w Pile na 1500 osób przypadał jeden felczer, pomocy medycznej udzielał proboszcz - usłyszeli uczestnicy pierwszego wykładu z cyklu "Kościelne dzieje Piły".

Od wykładu dr. Michała Początka rozpoczął się czwarty sezon "Kościelnych dziejów Piły", czyli otwartych wykładów o historii chrześcijaństwa w mieście nad Gwdą.

Dr Michał Początek podczas pierwszego wykładu opowiadał o przytułkach w Pile i okolicy, w świetle wizytacji kanonicznych diecezji poznańskiej w XVII i XVIII wieku. Lekarz neurolog, z zamiłowania jest też historykiem i regionalistą, stąd jego obecność w cyklu pilskich wykładów.

-  W Pile w tamtych latach na 1500 osób przypadał jeden felczer. Działalnością na rzecz ubogich i chorych zajmował się w dużej mierze Kościół. Pomocy medycznej udzielał proboszcz wraz ze współpracownikami - opowiadał dr Początek.

Prelegent sporą część wykładu poświęcił omówieniu charytatywnej działalności Kościoła na przestrzeni wieków, nie tylko w Pile, ale też w Skrzatuszu, Wieleniu, Wałczu czy w Lubaszu. Całego wykładu można odsłuchać TUTAJ

Wykład o szpitalach i przytułkach zainaugurował czwarty sezon "Kościelnych dziejów Piły", czyli cyklu comiesięcznych spotkań z religijną historią miasta i okolic.

- Nie przypuszczałem, że cykl rozpoczęty z racji 500-lecia Piły doczeka się już czwartej edycji. Tematów starczy nam pewnie jeszcze na kilka sezonów. Są nowi prelegenci i nowe, nieznane tematy. Bardzo się cieszę, że jest zainteresowanie religijną historią regionu - mówi ks. Jarosław Wąsowicz SDB, moderator i inicjator "Kościelnych dziejów Piły".

Wśród głoszących wykłady pojawią się debiutanci jak Jacek Stróżyński i inż. Edwin Klessa, jak i dobrze znani historycy i regionaliści: Marek Fijałkowski, Maciej Usurski, Maria Bochan, Roman Chwaliszewski, ks. dr Tadeusz Ceynowa i ks. Tomasz Szugalski.

Organizatorem wykładów jest parafia Świętej Rodziny w Pile, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej i Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Pile i Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Cykl potrwa od października 2016 roku do czerwca 2017. Program całości TUTAJ.

Propozycja, która jest dość wymagająca, znajduje zainteresowanie wśród mieszkańców Piły.   Propozycja, która jest dość wymagająca, znajduje zainteresowanie wśród mieszkańców Piły. Tomasz Borysewicz

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma