Nowy numer 21/2018 Archiwum

Zmarli nie znikają

Chociaż czasami pod zwałami liści znikają ich mogiły, a wraz z upływem czasu – ludzka pamięć. Młodzież z liceum w Czarnem przeżyła ważną lekcję na cmentarzu.

Akcja porządkowania grobów odbyła się w Czarnem już po raz trzeci. Tym razem młodzież z liceum zajęła się grobami małych dzieci, mieszkańców DPS, a także miejscem spoczynku jeńców wojennych na terenie byłego obozu Stalag II B. – Chcemy uwrażliwić młodych ludzi na to, co w naszej kulturze jest bardzo ważne, czyli na szacunek do zmarłych. Chodzi o to, aby uzmysłowić im, że pamięć o nich potrzebna jest nie tylko 1 i 2 listopada, ale przez cały rok. Dlatego zwracamy uwagę także na mogiły zaniedbane – mówi ks. Paweł Byczkowski, jeden z organizatorów nietypowej lekcji. – Sprzątanie grobów przypomina też, że o człowieka trzeba troszczyć się cały czas, nawet nie tylko od poczęcia do naturalnej śmierci, ale także i po śmierci – mówi kapłan. Dzięki pracy na cmentarzu, młodzi ludzie uzmysławiają sobie, że człowiek po śmierci nie znika, choć jego ciało złożone jest w grobie.

Dostępne jest 42% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma