Na szczęście nie po to, by podbić miasto nad Gwdą, ale zaprezentować kulturowe dziedzictwo odtwarzane przez rekonstruktorów z Rumunii.
Na placu Staszica wystąpili rzymscy legioniści, wojownicy z Dacji, gladiatorzy i tańczące niewolnice. Wszystko za sprawą rekonstruktorów z grupy Asociata Culturala penrtu Istorie Vie (Stowarzyszenie Kulturalne na rzecz Żywej Historii) z rumuńskiego miasta Alba Iulia.
Widzowie, głównie uczniowie pilskich szkół, obejrzeli musztrę i manewry wojskowe Legionu XIII Gemina, potyczkę legionisty z wojami dackimi i pojedynki gladiatorów. Były również tradycyjne tańce wykonane przez tancerki z Magna Nemesis, które nie przestraszyły się listopadowej polskiej aury.
- Nie było tak źle, jak moglibyśmy się spodziewać na dzikiej północy. Najważniejsze, że nasi gospodarze przyjęli nas z gorącymi sercami - przyznaje ze śmiechem Tudor Roșu, jeden z rzymskich legionistów.
Grupa Asociata Culturala penrtu Istorie Vie istnieje od 2010 r. i skupia w swoich szeregach blisko 70 pasjonatów rumuńskiej przeszłości.
- Opowiadamy o starożytnej historii Rumunii związanej z podbojem Dacii przez Rzymian i ich panowaniem na tych terenach. Pomagamy w zabawny i dynamiczny sposób zrozumieć przeszłość. W szkolnej ławce bywa trudno wytłumaczyć dziesięciolatkowi tak odległe sprawy i opowiadać o poszczególnych etapach historii. To po prostu żywa lekcja historii - dodaje Tudor Roșu.
Rekonstruktorzy towarzyszyli delegacji z Alba Iulia, w skład której weszli m.in. prezydent miasta i rektor Uniwersytetu „1 Decembrie 1918”. Wizyta w Pile to wynik wieloletniej współpracy uniwersytetu w Alba Iulia z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile w ramach programu Erasmus. W dwóch ostatnich edycjach programu skorzystało z niego ponad 300 studentów i pracowników obu instytucji.