Nowy numer 3/2021 Archiwum

Miłosierdzie weź i rozdaj

W Kołobrzegu zakończyły się rekolekcje dla wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas, którzy w ten sposób chcieli przygotować się do przedświątecznych akcji charytatywnych - najbardziej aktywnego okresu swojej działalności.

Pierwsza tura ich adwentowych ćwiczeń odbyła się 25-27 listopada w kołobrzeskim ośrodku rekolekcyjnym pw. Aniołów Stróżów. Wzięło w niej udział 65 osób. Druga, dla południowej części diecezji, zgromadzi wolontariuszy w Ostrowcu koło Wałcza 2-4 grudnia.

Przewodnikiem w weekendowych ćwiczeniach duchowych jest ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, biblista.

- Wolontariusze Caritas żyją miłosierdziem na co dzień i to aktywnie - wyjaśnia ks. Tomaszewski. - Dlatego podczas rekolekcji mocno akcentuję to, że nie da się okazywać miłosierdzia bez doświadczenia go osobiście. Czym się różni Caritas od innych placówek charytatywnych czy filantropijnych? Właśnie tym, że najpierw człowiek sam ma doświadczyć miłosierdzia, czerpać je z relacji z Bogiem. Dopiero to doświadczenie uczy go, jak okazywać miłosierdzie innym ludziom.

Według rekolekcjonisty jednym ze sposobów zrozumienia, w jaki sposób Bóg okazuje miłość ludziom, jest lektura Pisma Świętego. Dlatego wolontariuszom nie brakowało czasu na rozważanie fragmentów Pisma Świętego odnoszących się do Bożego Miłosierdzia, m.in. o miłosiernym ojcu, miłosiernym Samarytaninie oraz scen Sądu Ostatecznego, podczas którego odbędzie się rozliczenie z uczynków miłosierdzia. - To jest sposób, by zachęcać uczestników do czytania Słowa Bożego. Ważne, by pragnienie poznawania Boga zostało im na dłużej - stwierdza ks. Tomaszewski.

Miłosierdzie weź i rozdaj   Na rekolekcje w Kołobrzegu przybyło 65 osób, głównie z północnej części diecezji ks. Tomasz Tomaszewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama