Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dzieciom chorym i ubogim

5 grudnia w siedzibie Polskiego Radia Koszalin odbyła się konferencja prasowa dotycząca dorocznej akcji charytatywnej "Pusta Choinka" podejmowanej przed PR Koszalin i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Tegoroczna "Pusta Choinka" ruszy w drugą sobotę grudnia i będzie skierowana do darczyńców, którzy zechcą wesprzeć dzieci z ubogich rodzin, ale nie tylko.

Akcja poszerza bowiem zasięg działania o najmłodszych pacjentów Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Filia Koszalin.

- "Pusta Choinka" będzie przeprowadzana po raz szósty na terenie naszej diecezji, nie tylko w Koszalinie, ale też w Pile i Słupsku - zapowiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor koszalińskiej Caritas. Zaznaczył, że takie  działania lokalne mają sens, bo dzięki współpracy z pedagogami szkolnymi, parafiami i ludźmi dobrej woli do tej pory udało się pomóc prawie 2000 dzieci.

- W tym roku rozszerzamy akcję o dzieci chore i niepełnosprawne. Mamy świadomość, jak kosztowne jest ich utrzymanie, do którego dochodzi koszt lekarstw, sprzętu, rehabilitacji. Czasem już nie starcza na inne, podstawowe potrzeby - wyjaśnił ks. Roda. - Do tej edycji "Pustej Choinki" zaprosiliśmy Hospicjum Domowe, by pomogło nam wytypować osoby, którym trzeba pomóc.

Koszalińską część akcji otworzy w sobotę 10 grudnia o godz. 13 w C.H. Atrium bp Edward Dajczak. W Pile akcja będzie przeprowadzona w CH Atrium Kasztanowa, zaś w Słupsku lokalnie - na terenie parafii św. Józefa Oblubieńca.

- Podobnie jak w latach ubiegłych w centrum handlowym Atrium będzie postawiona choinka, na której zostaną zawieszone bombki, a na nich wypisane potrzeby dzieci: buty, spodnie, zimowe kurtki, pościel, podręczniki - wymienia Beata Górecka-Młyńczak z PR Koszalin.

Jeśli ktoś jednak nie wybiera się w drugą sobotę grudnia na zakupy, może wesprzeć akcję kontaktując się z sekretariatem Caritas diecezjalnej i pobierając informację komu i jaki prezent można przygotować. Takie paczki można dostarczyć do centrali Caritas do 20 grudnia.

- To nie jest tak, że jeden darczyńca musi zrobić całą paczkę dla wybranego dziecka. Te prezenty są podzielone, przypisane do kilku bombek, żeby nie były to zbyt wygórowane sumy - dodaje Beata Górecka-Młyńczak.

"Pusta Choinka" zapewni bywalcom centrów handlowych kilkugodzinny program artystyczny: występy wokalistów i zespołów tanecznych.

- W galerii handlowej będą obecni wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, którzy będą zachęcać ludzi do włączenia się w akcję - powiedział koordynator Caritas Igor Arczyński. - Odbędzie się także konkurs dla dzieci z nagrodami.

Paczka może trafić także do tych dzieci, które nie zostały jeszcze objęte programem "Pusta Choinka", a rzeczywiście potrzebują wsparcia. Takie kandydatury można zgłaszać do sekretariatu Caritas na ul. Bp. Domina 8 w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma