Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Świecić w świecie nudy i rozpaczy

Dziesiątki młodych ludzi postanowiło wspólnie spędzić piątkowy wieczór na modlitwie. Spotkali się przed wizerunkiem Matki Boskiej Skrzatuskiej podczas Adwentowego Czuwania Młodych.

Słupska parafia mariacka była jednym z ostatnich przystanków na mapie tegorocznych, adwentowych spotkań młodzieży w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. U stóp ołtarza stanęła kopia Cudownej Piety ze Skrzatusza. Ta sama, wokół której młodzi ludzie jednoczą się we wrześniowe popołudnia w diecezjalnym sanktuarium. - Rozpoznają ją i mówią, że przypomina im tamte spotkania, choć odbywają się w nieco cieplejszej, jesiennej aurze - mówi ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Świecić w świecie nudy i rozpaczy   Uczestnikom tegorocznych czuwań towarzyszyła kopia Cudownej Piety ze Skrzatusza. Mateusz Sienkiewicz W trakcie tegorocznych spotkań adwentowych ważnym symbolem - obok skrzatuskiej Piety - był paschał. To w blasku tej najważniejszej w kościele świecy rozpoczęło się słupskie spotkanie. Młodzi ludzie wsłuchali się najpierw w wyśpiewany przez kapłana "Exsultet", a następnie w słowo Boże.

W homilii biskup Krzysztof Zadarko mówił, że żyjemy w niespokojnym świecie. - Dzieją się tu niebywałe rzeczy, których nawet i wy, jeszcze parę lat temu, nie widzieliście. Musimy się w tym świecie jakoś odnaleźć. My, ochrzczeni, słudzy Jezusa Chrystusa. Mamy świecić na tle nudy i rozpaczy. Ale jak to zrobić? - pytał młodych ludzi biskup Zadarko.

- Trzeba okazywać Jezusowi miłość taką, jaką On okazuje nam. Nie da się tego zrobić idealnie, ale przykładem może być dla nas Maryja - mówi Mateusz, który na czuwanie przyjechał z grupą znajomych ze Sławna. Dla niego adwentowe czuwanie to punkt obowiązkowy przed Świętami Bożego Narodzenia. Takich jak on jest dużo więcej. - Widać to przy konfesjonałach, gdzie ustawiają się długie kolejki. Młodzi ludzie chcą się pojednać z Bogiem przed nadchodzącymi świętami - mówi ks. Andrzej Zaniewski. Jego słowa potwierdzają uczestnicy czuwania ze Starkowa koło Ustki. - Czujemy się tacy oczyszczeni - dodają z uśmiechem po zakończonym spotkaniu.

- Dziś świat promuje bycie singlem. Ale wy nimi nie jesteście. Nie jesteście sami, łączy nas wszystkich Maryja, z którą się tu spotykamy - mówił bp Zadarko.

Świecić w świecie nudy i rozpaczy   Słupsk, 16 grudnia: Adwentowe Czuwanie Młodych. Mateusz Sienkiewicz Tegoroczną edycję czuwań zamyka spotkanie w koszalińskiej katedrze 17 grudnia. W sumie, we wszystkich czuwaniach, jak podaje diecezjalne duszpasterstwo młodzieży, wzięło udział ponad 5 tysięcy młodych ludzi z diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy