Nowy numer 28/2018 Archiwum

Od małego z Biblią w ręku

Ponad 20 chłopców wzięło udział w 5. Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla Ministrantów Młodszych, który odbył się 17 grudnia w Koszalinie.

Do konkursowych zmagań przystąpili ministranci reprezentujący 10 parafii: z Białogardu, Darłowa, Kołobrzegu , Koszalina, Kwakowa i Szczecinka. Tym razem musieli wykazać się znajomością Ewangelii wg św. Jana.

- Ta Ewangelia jest trudniejsza niż trzy pozostałe. Oczywiście, nie wymagamy od uczestników wiedzy teologicznej, bo ta byłaby dla nich jeszcze zbyt trudna. Koncentrujemy się na treści Ewangelii. Pytania dotyczą więc konkretnych miejsc, wydarzeń, osób, sytuacji - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, diecezjalny moderator Apostolatu Biblijnego.

Chłopcy, uczniowie Szkół Podstawowych, musieli zmierzyć się z testem, który zawierał 38 pytań.

- To było łatwe - przyznaje odważnie Konrad Michalik, 12-latek z Białogardu, zaraz po wyjściu z sali 103 na plebanii parafii katedralnej, gdzie odbył się konkurs. - Miałem mały kłopot tylko przy jednym pytaniu. Nie pamiętałem za bardzo, o której godzinie Piłat wydał wyrok na Pana Jezusa - przyznaje młody biblista.

Ks. Tomasz Zabielski wcale nie dziwi się poziomowi wiedzy swojego podopiecznego. - Konrad ma mamę, która z nim pracuje. Myślę, że to wsparcie w domu jest bardzo ważne - podkreśla duszpasterz. - Cieszę się, że syn chce czytać Pismo Święte, ponieważ to z pewnością przyczynia się do jego rozwoju duchowego. Zresztą, w domu razem czytamy Biblię - mówi Joanna Zajączkowska, mama Konrada.

- Każdy chrześcijanin powinien znać Pismo Święte. Jednak ci, którzy powołani są do bliższej obecności przy ołtarzu, dobrze, aby słowo Boże znali lepiej niż inni. Wymagania, które stawia się ministrantom i które oni sami też sobie stawiają, ponieważ nikt nie przymusił ich do uczestnictwa w tym konkursie, są większe - przyznaje ks. Tomaszewski. - Celem konkursu jest więc, po pierwsze, to, aby ministranci czytali Pismo Święte. Z tego czytania ma wynikać nie tylko większa wiedza, ale przede wszystkim głębsza i mocniejsza wiara. Czytanie Biblii ma być dla nich doświadczeniem spotkania z żywym Bogiem - dodaje duszpasterz.

Konkurs jest też oczywiście rywalizacją, daje możliwość sprawdzenia siebie i wygrania cennych nagród rzeczowych. Sprzęt elektroniczny i komputerowy, który otrzymali zwycięzcy, ufundował bp Edward Dajczak.

W kategorii uczniów klas III-IV zwyciężyli:

  1. Jędrzej Gliszczyński - parafia pw. św. Rozalii w Szczecinku, opiekun: ks. Krzysztof Obolewicz
  2. Nikodem Małocha - parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, opiekun: ks. Mariusz Ambroziewicz
  3. Miłosz Drapalski - parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kwakowie, opiekun: ks. Krzysztof Karwasz

W kategorii uczniów klas V-VI zwyciężyli:

  1. Grzegorz Kupicha - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kołobrzegu, opiekun: ks. Jacek Zdoliński
  2. Konrad Michalik - parafia pw. Narodzenia NMP w Białogardzie, opiekun: ks. Tomasz Zabielski
  3. Igor Kółakowski - parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, opiekun: ks. Mariusz Ambroziewicz
« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma